OnePlus Nord N20 5G vs Nothing Phone (2a) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OnePlus Nord N20 5G | Nothing Phone (2a) |
|
Released
·
Apr 28, 2022
|
Released
·
Mar 05, 2024
|
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2412x1084px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 28, 2022 | Mar 05, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $349 | €329 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.30 x 2.88 x 0.30 inches 159.9 x 73.2 x 7.5 mm |
6.41 x 3.00 x 0.34 inches 162.74 x 76.32 x 8.55 mm |
| Weight | |
| 6.10 oz / 173.0 g | 6.70 oz / 190.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Resistance | |
| Yes; IP54 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 85.27% screen-to-body | 6.7-inch, 87.28% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED | AMOLED, 120Hz, 1300 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 409 PPI | 2412x1084px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 695 5G SM6375 (6 nm) | MediaTek Dimensity 7200 Pro (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.2GHz Kryo 660 Gold 6x1.7GHz Kryo 660 Silve |
Octa-core 2x2.8GHz CortexA715 6x2.0GHz CortexA510 |
| GPU | |
| Adreno 619 | Mali-G610 MC4 |
| Memory | |
| 6GB/128GB (UFS 2.2) | 8GB/128GB 8GB/256GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | |
| OS | |
| Android (11) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1132 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 2579 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 1154 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1148 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | Wired: 45.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 25min
Browsing
13h 33min
Video
10h 5min
Gaming
8h 47min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.56" |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) | 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2.76" |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps) |
| Front | |
| 16 MP | 32 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
124
Overall
129
Photo
119
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Multiple antennas, MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n25, n41, n66, n71 | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n39, n40, n41, n66, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 66, 71 | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|