OnePlus Nord 4 vs Xiaomi Poco F8 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OnePlus Nord 4 | Xiaomi Poco F8 Ultra |
|
Released
·
Aug 08, 2024
|
Released
·
Nov 26, 2025
|
|
6.7-inch · 2772x1240px
|
6.9-inch · 2608x1200px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
5500 mAh
|
6500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Nov 26, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $729 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.40 x 2.95 x 0.31 inches 162.6 x 75 x 8 mm |
6.43 x 3.06 x 0.31 inches 163.3 x 77.8 x 7.9 mm |
| Weight | |
| 7.04 oz / 199.5 g | 7.69 oz / 218.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Plastic |
Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP65 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Obsidian Midnight, Mercurial Silver, Oasis Green | Black, White, Denim Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 89.66% screen-to-body | 6.9-inch, 89.44% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR, 2150 nits | OLED, 120Hz, 3500 nits |
| Resolution | |
| 2772x1240px, 20:9 ratio, 451 PPI | 2608x1200px, 416 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 3379 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 0.98 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 7+ Gen 3 SM7675 (4 nm) | Snapdragon 8 Elite Gen 5 SM8850-AC (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.8GHz Cortex-X4 4x2.6GHz Cortex-A720 3x1.9GHz Cortex-A520 |
Octa-core 2x4.6GHz Oryon V3 Phoenix L 6x3.62GHz Oryon V3 Phoenix M |
| GPU | |
| Adreno 732 | Adreno 840 |
| Memory | |
| 8GB/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB 16GB/512GB |
12GB/256GB (UFS 4.1) 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (16) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 3369 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 10089 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 7051 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 5752 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5500 mAh | 6500 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 100.0W | Wired: 100.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 35min
Browsing
22h 52min
Video
6h 24min
Gaming
5h 31min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 25 mm Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.2 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 18 mm Sensor size: 1/2.88" Pixel size: 0.61 μm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.0 Focal Length: 115 mm Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) | |
| Front | |
| 16 MP | 32 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
141
Overall
154
Photo
128
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, SBAS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, 5G Ready | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB (UFS 4.0) |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB (UFS 4.0) |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB (UFS 4.0) |
|---|---|
Discover more
|
|