OnePlus 7 Pro vs Apple iPad Pro 12.9-inch (2020) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OnePlus 7 Pro | Apple iPad Pro 12.9-inch (2020) |
|
Released
·
May 17, 2019
|
Released
·
Mar 25, 2020
|
|
6.7-inch · 3120x1440px
|
12.9-inch · 2732x2048px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
6GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
9720 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 14, 2019 | Mar 18, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $669 | 6GB/128GB - $999 6GB/256GB - $1099 6GB/512GB - $1299 6GB/1000GB - $1499 LTE version - $1149 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.40 x 2.99 x 0.35 inches 162.6 x 76 x 8.8 mm |
11.05 x 8.46 x 0.23 inches 280.6 x 214.9 x 5.9 mm |
| Weight | |
| 7.27 oz / 206.0 g | 22.61 oz / 641.0 g LTE version - 643 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Metal |
Back: Aluminum |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control |
| Colors | |
| Mirror gray, Nebula blue, Almond | Silver, Space gray |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 88.46% screen-to-body | 12.9-inch, 85.51% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 90Hz, HDR | IPS LCD, 600 nits |
| Resolution | |
| 3120x1440px, 19.5:9 ratio, 515 PPI | 2732x2048px, 4:3 ratio, 265 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 (7 nm) | Apple A12Z Bionic APL1083 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
Octa-core Vortex and Tempest |
| GPU | |
| Adreno 640 | Apple 8-core GPU |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 3.0) 8GB/256GB 12GB/256GB |
6GB (LPDDR4)/128GB 6GB/256GB 6GB/512GB 6GB/1000GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | iPadOS (13.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh, Li - Ion | 9720 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| OnePlus Warp Charge | |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 48 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 16 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 17 mm |
10 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 |
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS, Laser and PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Pixel size: 1 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) Time-lapse video, Continuous autofocus, EIS | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (240 fps) Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, EIS |
| Front | |
| 16 MP (Pop-up, HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
7 MP (EIS, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | UMA (Wi-Fi Calling), Tethering, Computer sync, OTA sync, AirDrop |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, aptX-HD | Album art cover, Background playback |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 | LTE version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 41, 46, 48 | LTE version - 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | LTE version - 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
| HD Voice | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: May 15, 2019 FCC ID value: 2ABZ2-GM1915 | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.20 W/kg Body: 0.65 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.19 W/kg |
|
Alternative variants
with 8 GB RAM
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $699 |
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1099 |
with 12 GB RAM
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $750 |
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1299 |
with 1TB storage
| Memory | 1000GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1499 |
variant with LTE
| Weight | 22.68 oz / 643.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
| Location | GPS, Glonass |
| Prices (MSRP) | $1149 |
Discover more
|
|