OnePlus 11 vs Samsung Galaxy S22 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OnePlus 11 | Samsung Galaxy S22 Ultra |
|
Released
·
Feb 16, 2023
|
Released
·
Feb 25, 2022
|
|
6.7-inch · 3216x1440px
|
6.8-inch · 3088x1440px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 07, 2023 | Feb 09, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $699 | 8GB/128GB - $1200 | €1249 12GB/256GB - $1299 | €1349 12GB/512GB - $1399 | €1449 12GB/1024GB - $1599 | €1649 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.42 x 2.92 x 0.34 inches 163.1 x 74.1 x 8.53 mm |
6.43 x 3.07 x 0.35 inches (~0.41 inches with camera bump) 163.3 x 77.9 x 8.9 mm (~10.50 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.23 oz / 205.0 g | 8.08 oz / 229.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP64 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Green | Phantom Black, White, Burgundy, Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 89.31% screen-to-body | 6.8-inch, 89.72% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR, 1300 nits | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1750 nits |
| Resolution | |
| 3216x1440px, 20.1:9 ratio, 526 PPI | 3088x1440px, 19.3:9 ratio, 501 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Corning Gorilla Glass Victus+ |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 796 (Poor) | 1519 (Good) |
| Bright Min | |
| 5.8 (Poor) | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) | Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) International version - Samsung Exynos 2200 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.2GHz Cortex-X3 2x2.8GHz Cortex-A715 2x2.8GHz Cortex-A710 3x2.0GHz Cortex-A510 |
Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 International version - Octa-core, 1x2.8GHz Cortex-X2, 3x2.50GHz Cortex-A710, 4x1.7GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 740 | Adreno 730 International version - Xclipse 920 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 16GB/256GB |
8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 12GB/256GB 12GB/512GB 12GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (13) | Android (14, 13, 12) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1510 | 1656 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 5046 | 3551 |
| 3D Mark High | |
| 3692 | 2203 |
| 3D Mark Low | |
| 1739 | 1624 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 80.0W | Wired: 45.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
5h 58min
Browsing
13h 22min
Video
8h 23min
Gaming
9h 31min
Battery Life Estimate
5h 24min
Browsing
13h 17min
Video
7h 27min
Gaming
7h 15min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
108 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.33" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 48 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2" |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 32 MP (Telephoto, Autofocus) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.0 Sensor size: 1/2.74" |
10 MP (Telephoto) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 69 mm Sensor size: 1/3.52" Pixel size: 1.12 μm |
| Fourth camera | |
| 10 MP (Telephoto) Optical zoom: 10.0x Aperture size: F4.9 Focal Length: 230 mm Sensor size: 1/3.52" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) | 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) EIS, 10-bit HDR |
| Front | |
| 16 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
40 MP (PDAF) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
141
Overall
148
Photo
133
Video
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n25, n28, n30, n38, n41, n66, n71, n77, n78, 5G Ready | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6, mmWave International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46 | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM + eSIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 30, 2022 FCC ID value: A3LSMS908U | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.18 W/kg Body: 0.98 W/kg Simultaneous Transmission: 1.58 W/kg Wireless Router: 1.22 W/kg |
|
Alternative variants
With 16GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 16GB/256GB (UFS 4.0) |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $799 |
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1299 | €1349 |
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1399 | €1449 |
With 12GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 12GB/1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1599 | €1649 |
International
| System chip | Samsung Exynos 2200 (4 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 1x2.8GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.7GHz Cortex-A510 |
| GPU | Xclipse 920 |
| Weight | 8.04 oz / 228.0 g |
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
Discover more
|
|