OnePlus 10T vs OnePlus 8T Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OnePlus 10T | OnePlus 8T |
|
Released
·
Aug 06, 2022
|
Released
·
Oct 23, 2020
|
|
6.7-inch · 2412x1080px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
4800 mAh
|
4500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 03, 2022 | Oct 14, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $749 | €699 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.42 x 2.97 x 0.34 inches 163 x 75.4 x 8.75 mm |
6.33 x 2.92 x 0.33 inches 160.7 x 74.1 x 8.4 mm |
| Weight | |
| 7.18 oz / 203.5 g | 6.63 oz / 188.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP54 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Moonstone Black, Jade Green | Aquamarine green, Lunar silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 87.81% screen-to-body | 6.5-inch, 86.86% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR | AMOLED, 120Hz |
| Resolution | |
| 2412x1080px, 20.1:9 ratio, 394 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 402 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 2.5 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8+ Gen 1 SM8475 (4 nm) | Snapdragon 865 SM8250-AB (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.19GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
Octa-core Kryo 585 |
| GPU | |
| Adreno 730 | Adreno 650 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 12GB/256GB 16GB/256GB |
12GB (LPDDR4)/256GB (UFS 3.1) 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (13, 12) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4800 mAh | 4500 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | OnePlus Warp Charge |
| Charge speed | |
| Wired: 150.0W | Wired: 65.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
15h 23min
Video
10h 39min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
10h 54min
Video
8h 48min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23.6 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
48 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 16 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
16 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm Sensor size: 1/3.6" Pixel size: 1 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Black and White) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| Dual LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Picture-taking during video recording, EIS | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 16 MP | 16 MP (EIS, HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.1 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, aptX, aptX-HD | Dolby Atmos, aptX-HD |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n25, n30, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, SA, NSA | n1, n2, n3, n5, n25, n41, n66, n71, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Apr 13, 2021 FCC ID value: 2ABZ2-EF009 | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.09 W/kg Body: 0.73 W/kg Simultaneous Transmission: 1.29 W/kg Wireless Router: 1.04 W/kg |
|
Alternative variants
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
with 128GB storage for Europe
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €600 |
With 16GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 16GB/256GB |
|---|---|
for Europe
| 5G Bands | n1, n3, n7, n28, n41, n78, SA, NSA |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
for T-Mobile, single nano SIM
| Resistance | Water, Dust; IP68 |
|---|---|
Discover more
|
|