OnePlus 10 Pro vs Motorola Edge 30 Neo Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OnePlus 10 Pro | Motorola Edge 30 Neo |
|
Released
·
Jan 13, 2022
|
Released
·
Oct 07, 2022
|
|
6.7-inch · 3216x1440px
|
6.3-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4020 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 11, 2022 | Sep 08, 2022 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.42 x 2.91 x 0.34 inches 163 x 73.9 x 8.55 mm |
6.02 x 2.80 x 0.31 inches 152.9 x 71.2 x 7.8 mm |
| Weight | |
| 7.07 oz / 200.5 g | 5.47 oz / 155.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass) Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Splash, Dust |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key, Other | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Green | Very Peri, Black Onyx, Ice Palace, Aqua Foam |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 89.62% screen-to-body | 6.3-inch, 87.56% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, 1300 nits | P-OLED, 120Hz |
| Resolution | |
| 3216x1440px, 20:9 ratio, 526 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 419 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 4.7 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) | Snapdragon 695 SM6375 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.0GHz Cortex-X2 3x2.5GHz Cortex-A710 1.8GHz Cortex-A510 |
Octa-core 2200 MHz |
| GPU | |
| Adreno 730 | Adreno 619 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB |
6GB/128GB 8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | Android (12) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1294 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3676 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 2582 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 1617 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 4020 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 80.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 68.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
13h 33min
Video
10h 7min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
12h 55min
Video
8h 15min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 48 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Pixel size: 1.12 μm |
64 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 0.7 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.3x Aperture size: F2.4 Focal Length: 77 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) | 1080p (120 fps) |
| Front | |
| 32 MP | 32 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.1 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n25, n28, n30, n38, n41, n66, n71, n77, SA, NSA | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 25, 26, 28, 32 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46, 48 | 38, 40, 41, 42, 43 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5 | |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
with 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
For USA
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n25, n28, n30, n38, n41, n66, n71, n77, SA, NSA |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 46, 48 |
| SIM type | Nano SIM |
Discover more
|
|