OPPO Reno5 Pro vs OnePlus Nord CE 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO Reno5 Pro | OnePlus Nord CE 5G |
|
Released
·
Jan 22, 2021
|
Released
·
Jun 21, 2021
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4350 mAh
|
4500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.29 x 2.88 x 0.30 inches 159.7 x 73.2 x 7.6 mm |
6.27 x 2.89 x 0.31 inches 159.2 x 73.5 x 7.9 mm |
| Weight | |
| 6.10 oz / 173.0 g | 6.00 oz / 170.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Astral Blue, Starry Black | Blue Void, Charcoal Ink, Silver Ray |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 88.63% screen-to-body | 6.4-inch, 85.39% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 90Hz, HDR, 1100 nits | AMOLED, 90Hz |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 402 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 409 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 3.1 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 1000+ | Snapdragon 750G SM7225 (8 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2600 MHz Arm Cortex-A77 and Cortex-A55 |
Octa-core 2200 MHz Kryo 570 Gold |
| GPU | |
| ARM Mali-G77 MC9 | Adreno 619 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) 12GB/256GB |
6GB/128GB 8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (11) | Android (12, 11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4350 mAh | 4500 mAh |
| Charging | |
| OPPO VOOC | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 65.0W | Wired: 30.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
9h 50min
Gaming
8h 47min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (Autofocus) Aperture size: F1.7 |
64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Black and White) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) HDR, Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
16 MP (EIS) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.1 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Pedometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, QZSS, GNSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n28, n38, n40, n41, n77, n78 | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 256GB storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|