OPPO Reno 10x Zoom vs Xiaomi Mi 9T Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO Reno 10x Zoom | Xiaomi Mi 9T Pro |
|
Released
·
Jun 12, 2019
|
Released
·
Aug 20, 2019
|
|
6.6-inch · 2340x1080px
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
6GB · 128GB
|
|
4065 mAh
|
4000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 24, 2019 | Aug 20, 2019 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.38 x 3.04 x 0.37 inches 162 x 77.2 x 9.3 mm |
6.17 x 2.93 x 0.35 inches 156.7 x 74.3 x 8.8 mm |
| Weight | |
| 7.58 oz / 215.0 g | 6.74 oz / 191.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Green | Glacier blue, Carbon black, Red flame |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 85.45% screen-to-body | 6.4-inch, 85.94% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED | AMOLED, 60Hz, HDR, 430 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 390 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | Corning Gorilla Glass 5 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.3 (Average) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 (7 nm) | Snapdragon 855 SM8150 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Kryo 485 | Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Adreno 640 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/256GB 6GB/128GB |
6GB (LPDDR4)/128GB 6GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | not expandable |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (10, 9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4065 mAh | 4000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4+ | |
| Charge speed | |
| Wired: 27.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm | 48 MP (Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm |
13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 13 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 6.0x Aperture size: F3.0 Focal Length: 160 mm |
8 MP (Telephoto, Laser and PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 53 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) OIS, Time-lapse video, Video calling, Video sharing |
4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps), 720p (960 fps) |
| Front | |
| 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) | 20 MP (Pop-up, HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | aptX-HD |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 40 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
with 128 GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
Discover more
|
|