OPPO Reno 10x Zoom vs OPPO Find X2 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO Reno 10x Zoom | OPPO Find X2 |
|
Released
·
Jun 12, 2019
|
Released
·
May 14, 2020
|
|
6.6-inch · 2340x1080px
|
6.7-inch · 3168x1440px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
4065 mAh
|
4200 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 24, 2019 | Mar 06, 2020 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.38 x 3.04 x 0.37 inches 162 x 77.2 x 9.3 mm |
6.49 x 2.93 x 0.31 inches 164.9 x 74.5 x 8 mm |
| Weight | |
| 7.58 oz / 215.0 g | 6.60 oz / 187.0 g Ceramic back version - 196 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Green | Ocean |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 85.45% screen-to-body | 6.7-inch, 88.93% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED | AMOLED, 120Hz, HDR, 800 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 390 PPI | 3168x1440px, 519 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | Corning Gorilla Glass 6 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.3 (Average) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 (7 nm) | Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Kryo 485 |
Octa-core Kryo 585 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Adreno 650 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/256GB 6GB/128GB |
12GB (LPDDR5)/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | not expandable |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4065 mAh | 4200 mAh |
| Charging | |
| OPPO VOOC | |
| Charge speed | |
| Wired: 65.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm | 48 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2.4" |
| Third camera | |
| 13 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 6.0x Aperture size: F3.0 Focal Length: 160 mm |
13 MP (Telephoto) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) OIS, Time-lapse video, Video calling, Video sharing |
4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps), 720p HDR, Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) | 32 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Step counter, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n28, n41, n77, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
with 128 GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
| Weight | 6.91 oz / 196.0 g |
|---|---|
| Materials | Back: Ceramic |
| Colors | Black |
Discover more
|
|