OPPO Reno vs Motorola Moto G9 Play Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO Reno | Motorola Moto G9 Play |
|
Released
·
Jun 05, 2019
|
Released
·
Aug 28, 2020
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 256GB
|
4GB · 64GB
|
|
3765 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 24, 2019 | Aug 24, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| €170 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.17 x 2.93 x 0.35 inches 156.6 x 74.3 x 9 mm |
6.50 x 2.98 x 0.36 inches 165.21 x 75.73 x 9.18 mm |
| Weight | |
| 6.53 oz / 185.0 g | 7.05 oz / 200.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Green | Forest green, Sapphire blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 86.21% screen-to-body | 6.5-inch, 81.63% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED | IPS LCD |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 3.2 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 710 SDM710 (10 nm) | Snapdragon 662 SM6115 (11 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz Kryo 360 |
Octa-core 2000 MHz Kryo 260 |
| GPU | |
| Adreno 616 | Adreno 610 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/256GB 6GB/128GB |
4GB/64GB 4GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3765 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Motorola TurboPowe | |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
10h 58min
Gaming
6h 24min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm | 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) Time-lapse video, Video calling, Video sharing |
1080p (60 fps) Time-lapse video, Hyperlapse |
| Front | |
| 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) | 8 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 1 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
with 128 GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
Discover more
|
|