OPPO Find X2 Pro vs Apple iPhone 15 Plus Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO Find X2 Pro | Apple iPhone 15 Plus |
|
Released
·
May 14, 2020
|
Released
·
Sep 22, 2023
|
|
6.7-inch · 3168x1440px
|
6.7-inch · 2796x1290px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
12GB · 512GB
|
6GB · 128GB
|
|
4260 mAh
|
4383 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 06, 2020 | Sep 12, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $899 | €1100 6GB/256GB - $999 6GB/512GB - $1199 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.50 x 2.93 x 0.35 inches 165.2 x 74.4 x 8.8 mm Vegan Leather version - 165.2 x 74.4 x 9.5 mm |
6.33 x 3.06 x 0.31 inches (~0.45 inches with camera bump) 160.9 x 77.8 x 7.8 mm (~11.33 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.30 oz / 207.0 g Vegan Leather version - 200 g |
7.09 oz / 201.0 g |
| Materials | |
| Back: Ceramic Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Ocean | Black, Blue, Green, Yellow, Pink |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 88.93% screen-to-body | 6.7-inch, 88.16% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 800 nits | OLED, 60Hz, HDR, 2000 nits |
| Resolution | |
| 3168x1440px, 519 PPI | 2796x1290px, 19.5:9 ratio, 460 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | Ceramic Shield |
| Features | |
| Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2162 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) | A16 Bionic (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 585 |
Hexa-core 2x3.46GHz Everest 4x2.02GHz Sawtooth |
| GPU | |
| Adreno 650 | Apple GPU 5-core |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5)/512GB | 6GB (LPDDR5)/128GB 6GB/256GB 6GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (10) | iOS (18.x, 17.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2629 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 6680 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2986 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2036 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4260 mAh | 4383 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| OPPO VOOC | Fast charging Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 65.0W | Wired: 20.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 33min
Browsing
16h 21min
Video
11h 14min
Gaming
11h 22min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 48 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 25 mm Sensor size: 1/1.4" Pixel size: 1.12 μm |
48 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX904 Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Pixel size: 2.0 μm |
| Second camera | |
| 48 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 17 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
12 MP (Ultra-wide) Sensor name: Sony IMX772 Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm |
| Third camera | |
| 13 MP (Telephoto, OIS, Laser and PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.0 Focal Length: 129 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps), 720p HDR, Time-lapse video, EIS |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, Dolby Vision HDR, Cinematic mode |
| Front | |
| 32 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
148
Overall
154
Photo
143
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Step counter, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n28, n41, n77, n79 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, n79, n258, n260, n261, NSA, mmWave International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 International version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 12, 2023 FCC ID value: BCG-E8431A | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.95 W/kg Body: 0.95 W/kg Simultaneous Transmission: 1.53 W/kg |
|
Alternative variants
with Vegan Leather
| Dimensions |
6.50 x 2.93 x 0.37 inches 165.2 x 74.4 x 9.5 mm |
|---|---|
| Weight | 7.05 oz / 200.0 g |
| Materials | Back: Leathe |
| Colors | Orange |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $999 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1199 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
Discover more
|
|