OPPO Find X2 vs Samsung Galaxy S20 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO Find X2 | Samsung Galaxy S20 |
|
Released
·
May 14, 2020
|
Released
·
Mar 06, 2020
|
|
6.7-inch · 3168x1440px
|
6.2-inch · 3200x1440px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 128GB
|
|
4200 mAh
|
4000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 06, 2020 | Feb 11, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| $1000 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.49 x 2.93 x 0.31 inches 164.9 x 74.5 x 8 mm |
5.97 x 2.72 x 0.31 inches 151.7 x 69.1 x 7.9 mm |
| Weight | |
| 6.60 oz / 187.0 g Ceramic back version - 196 g |
5.78 oz / 163.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 6) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Ocean | Cloud blue, Cosmic grey, Cloud pink, Cosmic white |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 88.93% screen-to-body | 6.2-inch, 88.59% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR, 800 nits | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 3168x1440px, 519 PPI | 3200x1440px, 20:9 ratio, 566 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | Corning Gorilla Glass 6 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.5 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) | Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) International version - Exynos 990 S5E9830 |
| Processor | |
| Octa-core Kryo 585 |
Octa-core 1x2.84GHz Kryo 585 3x2.42GHz Kryo 585 4x1.80GHz Kryo 585 International version - Octa-core, 2x3.02GHz Exynos M5, 2x2.6GHz Cortex-A76, 4x2.11GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 650 | Adreno 650 International version - Mali-G77 MP11 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5)/256GB | 12GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.0) 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1000 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (13, 12, 11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4200 mAh | 4000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| OPPO VOOC | Qualcomm Quick Charge 2.0, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 65.0W | Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 20min
Browsing
7h 45min
Video
10h 20min
Gaming
7h 43min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 1.8 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2.4" |
12 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 13 MP (Telephoto) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 |
64 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Aperture size: F2.0 Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps), 720p HDR, Time-lapse video, EIS | 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) OIS, HDR, EIS |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
10 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Step counter, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, ANT+ |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n28, n41, n77, n79 | n1, n3, n5, n7, n8, n28, n40, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42 | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jan 24, 2020 FCC ID value: A3LSMG981U | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.07 W/kg Body: 1.03 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.25 W/kg Phablet: 3.99 W/kg |
|
Alternative variants
| Weight | 6.91 oz / 196.0 g |
|---|---|
| Materials | Back: Ceramic |
| Colors | Black |
Global variant
| System chip | Samsung Exynos 990 (7 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2700 MHz 2x2.73GHz Exynos M5 2x2.5GHz Cortex-A75 4x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali G77 MP11 |
non 5G variant
| Memory | 8GB |
|---|---|
| FCC approval |
Date approved: Jan 28, 2020 FCC ID value: A3LSMG980F |
| Measured SAR |
Head: 0.37 W/kg Body: 1.01 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.34 W/kg Phablet: 2.67 W/kg |
for Verizon
| Storage expansion | not expandable |
|---|---|
| 5G Bands | n260, n261, mmWave |
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 8, 13, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | 34, 39, 46, 48 |
| Hearing aid compatible | M4/T3 |
Discover more
|
|