OPPO A53 vs Apple iPhone 15 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO A53 | Apple iPhone 15 |
|
Released
·
Aug 25, 2020
|
Released
·
Sep 22, 2023
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.1-inch · 2556x1179px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
4GB · 64GB
|
6GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
3349 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 12, 2023 | |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $799 | €949 6GB/256GB - $899 6GB/512GB - $1099 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.45 x 2.96 x 0.33 inches 163.9 x 75.1 x 8.4 mm |
5.81 x 2.82 x 0.31 inches (~0.45 inches with camera bump) 147.6 x 71.6 x 7.8 mm (~11.33 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.56 oz / 186.0 g | 6.03 oz / 171.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Other | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Fairy White, Electric black, Fancy blue | Black, Blue, Green, Yellow, Pink |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 82.81% screen-to-body | 6.1-inch, 86.38% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 90Hz, 480 nits | OLED, 60Hz, HDR, 2000 nits |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 2556x1179px, 19.5:9 ratio, 461 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | Ceramic Shield |
| Features | |
| Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2117 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 460 SM4250-AA (11 nm) | A16 Bionic (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1800 MHz Kryo 240 |
Hexa-core 2x3.46 GHz Everest 4x2.02 GHz Sawtooth |
| GPU | |
| Adreno 610 | Apple GPU 5-core |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.1) 4GB/128GB 6GB/128GB |
6GB (LPDDR5)/128GB 6GB/256GB 6GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (10) | iOS (18.x, 17.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2595 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 6651 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2950 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1896 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 3349 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi2 wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 20.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 41min
Browsing
13h 25min
Video
7h 51min
Gaming
8h 24min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F2.2 Focal length: 25 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
48 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX904 Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Pixel size: 2.0 μm |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 12 MP (Ultra-wide) Sensor name: Sony IMX772 Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) Time-lapse video |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, Dolby Vision HDR, Cinematic mode |
| Front | |
| 16 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
148
Overall
154
Photo
143
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving) |
| Other | |
| NFC, Ultra Wideband (UWB) | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| aptX-HD | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, n258, n260, n261, SA, NSA, mmWave, 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 12, 2023 FCC ID value: BCG-E8427A | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.95 W/kg Body: 0.95 W/kg Simultaneous Transmission: 1.50 W/kg |
|
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 6GB RAM
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Discover more
|
|