Nokia T20 vs Samsung Galaxy Tab S9 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Nokia T20 | Samsung Galaxy Tab S9 |
|
Released
·
Oct 06, 2021
|
Released
·
Aug 11, 2023
|
|
10.4-inch · 2000x1200px
|
11.0-inch · 2560x1600px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
3GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
8200 mAh
|
8400 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 06, 2021 | Jul 26, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| $249 | 8GB/128GB - $800 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.75 x 6.20 x 0.31 inches 247.6 x 157.5 x 7.8 mm |
10.01 x 6.53 x 0.23 inches 254.3 x 165.8 x 5.9 mm |
| Weight | |
| 16.58 oz / 470.0 g Wi-Fi only - 465 g |
17.57 oz / 498.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP52 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock | Fingerprint (touch) |
| Colors | |
| Ocean Blue | Beige, Graphite |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.4-inch, 78.94% screen-to-body | 11.0-inch, 83.20% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2000x1200px, 224 PPI | 2560x1600px, 16:10 ratio, 274 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
| Features | |
| HDR support, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Unisoc Tiger T610 (12 nm) | Snapdragon 8 Gen 2 SM8550-AC (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1800 MHz ARM Cortex-A75 |
Octa-core 1x3.36GHz Cortex-X3 2x2.8GHz Cortex-A715 2x2.8GHz Cortex-A710 3x2.0GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Mali G52 MP2 | Adreno 740 |
| Memory | |
| 3GB/64GB 4GB/64GB |
8GB/128GB (UFS) 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (14, 13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2128 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5657 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3853 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 3033 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8200 mAh | 8400 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | Wired: 45.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
8h 6min
Video
6h 25min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) | 13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 5 MP | 12 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 4GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Wi-Fi only
| Weight | 16.40 oz / 465.0 g |
|---|---|
Discover more
|
|