Nokia N77 vs Apple iPhone 13 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Nokia N77 | Apple iPhone 13 Pro |
|
1100 mAh
|
3095 mAh
|
|
2.4-inch · 320x240px
|
6.1-inch · 2532x1170px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
0.06GB · 0.02GB
|
6GB · 128GB
|
|
Released
·
Sep 24, 2021
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 12, 2007 | Sep 14, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $999 | €1150 6GB/256GB - $1099 6GB/512GB - $1299 6GB/1024GB - $1499 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 4.37 x 1.96 x 0.74 inches 111 x 50 x 18.8 mm |
5.78 x 2.81 x 0.30 inches (~0.44 inches with camera bump) 146.7 x 71.5 x 7.65 mm (~11.25 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 4.02 oz / 114.0 g | 7.20 oz / 204.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Stainless steel |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | |
| Features | |
| Numeric keypad, Soft keys | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Camera shutter, Multimedia control | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Graphite, Gold, Silver, Sierra Blue | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 2.4-inch, 32.28% screen-to-body | 6.1-inch, 87.24% screen-to-body |
| Type | |
| TFT | OLED, Variable 10-120Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 320x240px, 167 PPI | 2532x1170px, 19.5:9 ratio, 457 PPI |
| Colors | |
| 16 777 216 | |
| Protection | |
| Ceramic Shield | |
| Features | |
| Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A15 Bionic (5 nm) | |
| Processor | |
| Single core 220 MHz ARM9 |
Hexa-core 2x3.23GHz Avalanche 4x1.82GHz Blizzard |
| GPU | |
| Apple GPU 5-core | |
| Memory | |
| 0.06GBROM: 128 MB/0.02GB | 6GB (LPDDR4X)/128GB (NVMe) 6GB/256GB 6GB/512GB 6GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| microSD | not expandable |
| OS | |
| Symbian (9.1) | iOS (18.x, 17.x, 16.x, 15.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2300 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5732 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2659 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2080 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 1100 mAh, Li - Ion | 3095 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 3min
Browsing
14h 44min
Video
8h 26min
Gaming
8h 5min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 2 MP Aperture size: F3.2 |
12 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Aperture size: F1.5 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.65'' Pixel size: 1.9 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F1.8 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
|
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 77 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
|
| Flash | |
| Yes | LED |
| Video recording | |
| Yes Video calling |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| Yes | 12 MP (Time-of-Flight (ToF), EIS, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
136
Overall
138
Photo
135
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 1.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
|
| USB | |
| USB 2.0 | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | |
| Other | |
| SyncML, Computer sync | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Broadcast Mobile TV | |
| DVB-H | |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Radio | |
| FM, Visual Radio | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66 |
|
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 International version - 34, 38, 40, 41, 42, 48 |
|
| 3G Bands | |
| 1 | 1, 2, 4, 5, 6 |
| Data Speed | |
| UMTS | LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Music ringtones (MP3), Polyphonic ringtones (64 voices), Vibration, Phone profiles, Speakerphone | |
| Other features | |
| Voice dialing, Voice commands, Voice recording, Push-to-Talk | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 07, 2007 FCC ID value: LJPRM-194 | Date approved: Sep 14, 2021 FCC ID value: BCG-E4000A |
| Measured SAR | |
| Head: 1.11 W/kg Measured in: 1900 MHz Body: 0.48 W/kg Measured in: 1900 MHz |
Head: 0.96 W/kg Body: 1.45 W/kg Simultaneous Transmission: 0.96 W/kg Wireless Router: 0.96 W/kg |
| EU SAR | |
| Head: 1.28 W/kg | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1099 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1299 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1499 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66 |
| TDD Bands | 34, 38, 40, 41, 42, 48 |
Discover more
|
|