Motorola edge vs Nokia C10 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola edge | Nokia C10 |
|
Released
·
May 14, 2020
|
Released
·
June 2021
|
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Quad camera
|
Single camera
|
|
6GB · 256GB
|
1GB · 16GB
|
|
4500 mAh
|
3000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 22, 2020 | Apr 08, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| $700 | €75 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.36 x 2.80 x 0.37 inches 161.64 x 71.1 x 9.29 mm |
6.69 x 3.07 x 0.35 inches 169.9 x 77.9 x 8.8 mm |
| Weight | |
| 6.63 oz / 188.0 g | 6.74 oz / 191.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Aluminum |
Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Splash; IP52 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Solar black, Midnight magenta | Light Purple, Grey |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 95.91% screen-to-body | 6.5-inch, 77.22% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 90Hz, HDR | |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 385 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.2 (Average) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 765 SM7250-AA (7 nm) | Unisoc SC7331e (28 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2300 MHz Kryo 475 |
Quad-core 1300 MHz |
| GPU | |
| Adreno 620 | ARM Mali-400 MP2 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/256GB (UFS 2.1) 6GB/128GB |
1GB/16GB 1GB/32GB 2GB/16GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | microSDXC up to 256 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh, Li - Polymer | 3000 mAh |
| Charging | |
| Motorola TurboPowe | |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
10h 29min
Gaming
7h 36min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Single camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
5 MP Aperture size: F2.2 |
| Second camera | |
| 16 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.0 μm |
|
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
|
| Fourth camera | |
| ToF 3D depth sensing | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) Time-lapse video, Hyperlapse, EIS |
Yes |
| Front | |
| 25 MP (EIS, HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
5 MP (Flash) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 4.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | microUSB |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | FM, Stereo, RDS |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n12, n25, n41, n66, n71, Sub-6 Europe version - n1, n3, n7, n28, n38, n78, Sub-6 |
|
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 66, 71 Europe version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 66 |
|
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 Europe version - 38, 40, 41 |
|
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 16 (1000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | HSPA, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jun 18, 2020 FCC ID value: IHDT56YU1 | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.45 W/kg Body: 1.45 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.48 W/kg Phablet: 3.36 W/kg |
|
Alternative variants
for Europe
| Memory | 128GB |
|---|---|
| 5G Bands | n1, n3, n7, n28, n38, n78, Sub-6 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | 38, 40, 41 |
with 32GB memory
| Memory | 32GB |
|---|---|
with 2GB RAM and 16GB memory
| Memory | 2GB/16GB |
|---|---|
Discover more
|
|