Motorola Moto Z4 vs Motorola Edge (2022) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola Moto Z4 | Motorola Edge (2022) |
|
Released
·
Jun 06, 2019
|
Released
·
Aug 18, 2022
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
3600 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 30, 2019 | Aug 18, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| $500 | $498 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.22 x 2.95 x 0.29 inches 158 x 75 x 7.35 mm |
6.33 x 2.92 x 0.32 inches 160.86 x 74.24 x 8.24 mm |
| Weight | |
| 5.82 oz / 165.0 g | 6.00 oz / 170.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Splash | Splash, Dust; IP52 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Gray, White | Mineral Gray |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 84.67% screen-to-body | 6.6-inch, 88.19% screen-to-body |
| Type | |
| OLED | OLED, 144Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 2400x1080px, 399 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 4 (Poor) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 675 (11 nm) | MediaTek Dimensity 1050 (8 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Kryo 460 |
Octa-core 2500 MHz Arm Cortex-A78 @ 2.5GHz and Arm Cortex-A55 @ 2.0GHz |
| GPU | |
| Adreno 612 | Arm Mali-G610 MC3 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/128GB | 6GB/128GB 6GB/256GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3600 mAh, Li - Ion | 5000 mAh |
| Charging | |
| Motorola TurboPower | Motorola TurboPower Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W Wireless: 15.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
11h 17min
Video
12h 2min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 2.0 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide, Macro) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) | |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps) Time-lapse video, Video calling, Video sharing |
4K UHD (60 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) |
| Front | |
| 25 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,tri-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n7, n12, n14, n25, n29, n30, n41, n48, n66, n70, n77, n78 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSPA, HSUPA | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
| Memory | 8GB |
|---|---|
| Memory | 256GB |
|---|---|
Discover more
|
|