Motorola Moto G7 Power vs Motorola Moto G Stylus 5G (2022) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola Moto G7 Power | Motorola Moto G Stylus 5G (2022) |
|
Released
·
Feb 07, 2019
|
Released
·
Apr 27, 2022
|
|
6.2-inch · 1570x720px
|
6.8-inch · 2460x1080px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
3GB · 32GB
|
4GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 07, 2019 | |
| Prices (MSRP) | |
| $199 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.33 x 2.99 x 0.37 inches 160.83 x 76 x 9.4 mm |
6.65 x 2.98 x 0.37 inches 168.9 x 75.8 x 9.3 mm |
| Weight | |
| 6.98 oz / 198.0 g | 7.58 oz / 215.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | |
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Blue | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.2-inch, 76.96% screen-to-body | 6.8-inch, 85.89% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD, 120Hz |
| Resolution | |
| 1570x720px, 19.5:9 ratio, 279 PPI | 2460x1080px, 20,5:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 3 (Average) | 0.8 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 632 SDM632 (14 nm) | Snapdragon 695 SM6375 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1800 MHz Kryo 250 |
Octa-core 2x2.2GHz Kryo 660 Gold 6x1.7GHz Kryo 660 Silve |
| GPU | |
| Adreno 506 | Adreno 619 |
| Memory | |
| 3GB (LPDDR3)/32GB | 4GB/128GB 6GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Ion | 5000 mAh |
| Charging | |
| Motorola TurboPowe | Qualcomm Quick Charge 3.0 |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.9" Pixel size: 1.25 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Pixel size: 0.64 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps), 720p (30 fps) Video calling, Video sharing |
Yes |
| Front | |
| 8 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.1 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M4/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n5, n12, n14, n30, n41, n48, n66, n71, n77, n78 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 7 (300/100 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
Alternative variants
Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
With 6GB RAM
| Memory | 6GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|