Motorola Moto G7 Plus vs Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola Moto G7 Plus | Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G |
|
Released
·
Feb 07, 2019
|
Released
·
Feb 18, 2022
|
|
6.2-inch · 2270x1080px
|
6.7-inch · 2400x2080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
6GB · 64GB
|
|
3000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 07, 2019 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.18 x 2.96 x 0.33 inches 157 x 75.3 x 8.3 mm |
6.46 x 3.00 x 0.32 inches 164.19 x 76.1 x 8.12 mm |
| Weight | |
| 6.21 oz / 176.0 g | 7.13 oz / 202.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass) Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Blue, Red | Graphite Gray, Polar White, Atlantic Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.2-inch, 81.52% screen-to-body | 6.7-inch, 113.62% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | Super AMOLED, 120Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 2270x1080px, 19:9 ratio, 405 PPI | 2400x2080px, 20:9 ratio, 476 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | Corning Gorilla Glass 5 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | 2.4 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 636 SDM636 (14 nm) | Snapdragon 665G SM6375 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1800 MHz Kryo 260 |
Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A78 6x1.7 GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 509 | Adreno 619 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB | 6GB/64GB (UFS 2.2) 6GB/128GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3000 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4, USB Power Delivery, Motorola TurboPowe | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 67.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
12h 17min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 16 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.6" Pixel size: 1.22 μm |
108 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.52” Pixel size: 0.7 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 |
8 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Focal Length: 50 mm |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) Time-lapse video, Hyperlapse, EIS, Video calling, Video sharing |
4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) |
| Front | |
| 12 MP (HDR) Video capture: 4K UHD (30 fps) |
16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Mobile | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28 | 1, 3, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 6, 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 3, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 13/5 (400/75 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|