Motorola Moto G60s vs Xiaomi Redmi Note 11 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola Moto G60s | Xiaomi Redmi Note 11 |
|
Released
·
Aug 12, 2021
|
Released
·
Feb 09, 2022
|
|
6.8-inch · 2460x1080px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Quad camera
|
|
4GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Prices (MSRP) | |
|---|---|
| €250 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.68 x 2.99 x 0.38 inches 169.61 x 75.88 x 9.6mm |
6.29 x 2.91 x 0.32 inches 159.87 x 73.87 x 8.09 mm |
| Weight | |
| 7.48 oz / 212.0 g | 6.31 oz / 179.0 g |
| Resistance | |
| Splash, Dust; IP52 | Yes; IP53 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key, Other | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Iced Mint, Ink Blue | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 85.21% screen-to-body | 6.4-inch, 84.53% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz | IPS LCD, 90Hz, 1000 nits |
| Resolution | |
| 2460x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 409 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.4 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G95 MT6785V/CD (12 nm) | Snapdragon 680 SM6225 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2050 MHz Cortex-A76 |
Octa-core 4x2.0GHz Cortex-A73 4x1.8GHz Cortex-A53 |
| GPU | |
| Mali-G76 MC4 | Adreno 610 |
| Memory | |
| 4GB/128GB 6GB/128GB |
4GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.2) 4GB/128GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Motorola TurboPowe | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 59.0W | Wired: 33.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
8h 46min
Gaming
6h 50min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 64 MP (Autofocus) Aperture size: F1.7 Pixel size: 0.7 μm |
50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 16 MP | 13 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 13/5 (400/75 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | No |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 6GB RAM
| Memory | 6GB |
|---|---|
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 6GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|