Motorola Moto G60s vs Samsung Galaxy A12 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola Moto G60s | Samsung Galaxy A12 |
|
Released
·
Aug 12, 2021
|
Released
·
Dec 21, 2020
|
|
6.8-inch · 2460x1080px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Dual camera
|
Quad camera
|
|
4GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Nov 24, 2020 | |
| Prices (MSRP) | |
| €250 | €179 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.68 x 2.99 x 0.38 inches 169.61 x 75.88 x 9.6mm |
6.46 x 2.98 x 0.35 inches 164 x 75.8 x 8.9 mm |
| Weight | |
| 7.48 oz / 212.0 g | 7.23 oz / 205.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Resistance | |
| Splash, Dust; IP52 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key, Other | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Iced Mint, Ink Blue | Black, White, Blue, Red |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 85.21% screen-to-body | 6.5-inch, 85.80% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz | LCD |
| Resolution | |
| 2460x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.4 (Good) | 4.2 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G95 MT6785V/CD (12 nm) | Mediatek Helio P35 MT6765 (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2050 MHz Cortex-A76 |
Octa-core 4x2.3GHz Cortex-A53 4x1.8GHz Cortex-A53 |
| GPU | |
| Mali-G76 MC4 | PowerVR GE8320 |
| Memory | |
| 4GB/128GB 6GB/128GB |
4GB (LPDDR4)/64GB (eMMC 5.1) 3GB/32GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Motorola TurboPowe | Samsung Adaptive Fast Charging |
| Charge speed | |
| Wired: 59.0W | Wired: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
8h 46min
Gaming
6h 50min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 64 MP (Autofocus) Aperture size: F1.7 Pixel size: 0.7 μm |
48 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 16 MP | 8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share,MirrorLink |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 13/5 (400/75 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | No |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 11, 2021 FCC ID value: A3LSMA125U | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.14 W/kg Body: 1.20 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.34 W/kg |
|
Alternative variants
With 6GB RAM
| Memory | 6GB |
|---|---|
With 32GB storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
With 128GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|