Motorola Moto G54 Power Edition vs Motorola Moto G62 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola Moto G54 Power Edition | Motorola Moto G62 5G |
|
Released
·
Sep 05, 2023
|
Released
·
Jun 28, 2022
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
4GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
6000 mAh
|
5000 mAh
|
|
Triple camera
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 14, 2023 | Jun 14, 2022 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.36 x 2.91 x 0.35 inches 161.6 x 73.8 x 8.9 mm |
6.37 x 2.91 x 0.34 inches 161.8 x 74 x 8.6 mm |
| Weight | |
| 6.91 oz / 196.0 g | 6.49 oz / 184.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Midnight Blue, Pearl Blue, Mint Green | Green, Graphite |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 85.43% screen-to-body | 6.5-inch, 85.29% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz | IPS LCD, 120Hz |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 3.2 (Poor) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Dimensity 7020 (6 nm) | Snapdragon 480+ 5G SM4350-AC |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.2GHz 6 x2.0GHz |
Octa-core 2x2.2GHz Kryo 460 6x1.8GHz Kryo 460 |
| GPU | |
| IMG BXM-8-256 | Adreno 619 |
| Memory | |
| 4GB/128GB 4GB/128GB 8GB/128GB 12GB/256GB |
4GB/64GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (13) | Android (12) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 905 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 2344 | Untested |
| 3D Mark High | |
| Untested | Untested |
| 3D Mark Low | |
| Untested | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6000 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | Wired: 15.0W |
Battery Life Estimate
7h 32min
Browsing
16h 15min
Video
13h 12min
Gaming
6h 32min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
15h 50min
Video
12h 53min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 0.61 μm |
50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 0.64 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | Yes |
| Front | |
| 16 MP | 16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.1 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | FM, Stereo, RDS |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 32 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 42 | 38, 40, 41, 43 |
| 3G Bands | |
| 1, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 6GB RAM and 128GB internla storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
With 12 GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 4 GB RAM
| Memory | 4GB |
|---|---|
Discover more
|
|