Motorola Moto G42 vs Motorola Edge 30 Neo Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola Moto G42 | Motorola Edge 30 Neo |
|
Released
·
Jul 04, 2022
|
Released
·
Oct 07, 2022
|
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
6.3-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
4GB · 64GB
|
6GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4020 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 14, 2022 | Sep 08, 2022 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.32 x 2.89 x 0.33 inches 160.61 x 73.47 x 8.26 mm |
6.02 x 2.80 x 0.31 inches 152.9 x 71.2 x 7.8 mm |
| Weight | |
| 6.19 oz / 175.5 g | 5.47 oz / 155.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Resistance | |
| Yes; IP52 | Splash, Dust |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Very Peri, Black Onyx, Ice Palace, Aqua Foam | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 83.92% screen-to-body | 6.3-inch, 87.56% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 60Hz | P-OLED, 120Hz |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 419 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 3.5 (Poor) | 4.7 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 680 4G SM6225 | Snapdragon 695 SM6375 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 4x2.4GHz Kryo 265 Gold 4x1.9GHz Kryo 265 Silve |
Octa-core 2200 MHz |
| GPU | |
| Adreno 610 | Adreno 619 |
| Memory | |
| 4GB/64GB 6GB/128GB |
6GB/128GB 8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 4020 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 68.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
14h 24min
Video
9h 31min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
12h 55min
Video
8h 15min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 0.64 μm |
64 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 0.7 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| Yes | 1080p (120 fps) |
| Front | |
| 16 MP | 32 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.1 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 25, 26, 28, 32 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41, 42, 43 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6 | 1, 2, 4, 5 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 6GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|