Motorola Moto G30 vs Motorola Edge 30 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola Moto G30 | Motorola Edge 30 Ultra |
|
Released
·
Feb 16, 2021
|
Released
·
Sep 03, 2022
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 16, 2021 | Sep 08, 2022 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.50 x 2.98 x 0.36 inches 165.22 x 75.73 x 9.14 mm |
6.37 x 2.89 x 0.33 inches 161.8 x 73.5 x 8.4 mm |
| Weight | |
| 7.05 oz / 200.0 g | 7.00 oz / 198.5 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Resistance | |
| Water; IP52 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key, Other | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Phantom black, Pastel sky | Interstellar Black, Starlight White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 81.63% screen-to-body | 6.7-inch, 90.44% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 90Hz | OLED, 144Hz, 1250 nits |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 3.6 (Poor) | 4.5 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 662 (11 nm) | Snapdragon 8+ Gen 1 SM8475 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Kryo 260 |
1x3.19GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 610 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 4GB/128GB (UFS 2.1) 6GB/128GB |
8GB/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (11) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wired charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | Wired: 125.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
10h 47min
Gaming
8h 0min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
12h 50min
Video
11h 48min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (Autofocus) Aperture size: F1.7 Pixel size: 1.4 μm |
200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.22" Pixel size: 0.64 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2.76" |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
12 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F1.6 Pixel size: 1.22 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 1080p (60 fps) | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) HDR, EIS |
| Front | |
| 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
60 MP (HDR) Video capture: 4K UHD (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n78, SA, NSA, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE Cat 4 (150/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 21.1 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 6GB RAM
| Memory | 6GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
With 12GB RAM and 256Gb internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|