Motorola Moto G Stylus 5G (2023) vs Motorola Moto G Stylus 5G (2022) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola Moto G Stylus 5G (2023) | Motorola Moto G Stylus 5G (2022) |
|
Released
·
Jun 02, 2023
|
Released
·
Apr 27, 2022
|
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
6.8-inch · 2460x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
4GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.41 x 2.91 x 0.36 inches 162.8 x 73.8 x 9.2 mm |
6.65 x 2.98 x 0.37 inches 168.9 x 75.8 x 9.3 mm |
| Weight | |
| 7.13 oz / 202.0 g | 7.58 oz / 215.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Stylus | Stylus |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Cosmic Black, Rose Champagne | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 87.39% screen-to-body | 6.8-inch, 85.89% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz | IPS LCD, 120Hz |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 399 PPI | 2460x1080px, 20,5:9 ratio, 395 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 0.8 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 6 Gen 1 SM6450 (4 nm) | Snapdragon 695 SM6375 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 4x2.2GHz Cortex-A78 4x1.8GHz Cortex-A55 |
Octa-core 2x2.2GHz Kryo 660 Gold 6x1.7GHz Kryo 660 Silve |
| GPU | |
| Adreno 600 | Adreno 619 |
| Memory | |
| 6GB/128GB 6GB/256GB |
4GB/128GB 6GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (13) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Qualcomm Quick Charge 3.0 |
| Charge speed | |
| Wired: 20.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Pixel size: 1.0 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Pixel size: 0.64 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 16 MP | 16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.1 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| Galileo | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n13, n14, n25, n29, n30, n38, n41, n48, n66, n70, n77, n78, SA, NSA | n1, n2, n5, n12, n14, n30, n41, n48, n66, n71, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 48 | 38, 39, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 6GB RAM
| Memory | 6GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|