Motorola Moto G Power (2021) vs Nokia T20 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola Moto G Power (2021) | Nokia T20 |
|
Released
·
Jan 14, 2021
|
Released
·
Oct 06, 2021
|
|
6.6-inch · 1600x720px
|
10.4-inch · 2000x1200px
|
|
Triple camera
|
Single camera
|
|
4GB · 64GB
|
3GB · 64GB
|
|
5000 mAh
|
8200 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 08, 2021 | Oct 06, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| $250 | $249 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.51 x 2.99 x 0.37 inches 165.28 x 75.9 x 9.49 mm |
9.75 x 6.20 x 0.31 inches 247.6 x 157.5 x 7.8 mm |
| Weight | |
| 7.28 oz / 206.5 g | 16.58 oz / 470.0 g Wi-Fi only - 465 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Splash | Yes; IP52 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Flash gray, Polar silver (retail only), Glowing blue (retail only) | Ocean Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 83.75% screen-to-body | 10.4-inch, 78.94% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD, 60Hz |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 266 PPI | 2000x1200px, 224 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 662 SM6115 (11 nm) | Unisoc Tiger T610 (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Kryo 260 |
Octa-core 1800 MHz ARM Cortex-A75 |
| GPU | |
| Adreno 610 | Mali G52 MP2 |
| Memory | |
| 4GB/64GB 3GB/32GB |
3GB/64GB 4GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 8200 mAh |
| Charging | |
| Motorola TurboPowe | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | Wired: 15.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Single camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
8 MP (Autofocus) |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (60 fps) Time-lapse video, EIS |
Yes |
| Front | |
| 8 MP (EIS, HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
5 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling) | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | FM, Stereo, RDS |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 38, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 13/5 (400/75 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Oct 29, 2020 FCC ID value: IHDT56ZH1 | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.69 W/kg Body: 1.44 W/kg Simultaneous Transmission: 1.58 W/kg Wireless Router: 1.44 W/kg Phablet: 2.59 W/kg |
|
Alternative variants
for Best Buy
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
With 4GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
Wi-Fi only
| Weight | 16.40 oz / 465.0 g |
|---|---|
Discover more
|
|