Motorola Moto G 5G (2022) vs Motorola Edge (2022) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola Moto G 5G (2022) | Motorola Edge (2022) |
|
Released
·
Apr 27, 2022
|
Released
·
Aug 18, 2022
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
6GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 18, 2022 | |
| Prices (MSRP) | |
| $498 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.51 x 2.98 x 0.37 inches 165.4 x 75.8 x 9.4 mm |
6.33 x 2.92 x 0.32 inches 160.86 x 74.24 x 8.24 mm |
| Weight | |
| 7.20 oz / 204.0 g | 6.00 oz / 170.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Resistance | |
| Splash, Dust; IP52 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Mineral Gray | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 81.50% screen-to-body | 6.6-inch, 88.19% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 90Hz | OLED, 144Hz, HDR |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 2400x1080px, 399 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 4.2 (Poor) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 700 MT6833 | MediaTek Dimensity 1050 (8 nm) |
| Processor | |
| 2x2.2GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
Octa-core 2500 MHz Arm Cortex-A78 @ 2.5GHz and Arm Cortex-A55 @ 2.0GHz |
| GPU | |
| Mali-G57 MC2 | Arm Mali-G610 MC3 |
| Memory | |
| 4GB/64GB 6GB/256GB | 6GB/128GB 6GB/256GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Motorola TurboPower Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 10.0W | Wired: 30.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
11h 17min
Video
12h 2min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Pixel size: 0.64 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 2.0 μm |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
13 MP (Ultra-wide, Macro) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
2 MP (Depth information) |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) |
| Front | |
| 13 MP | 32 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,tri-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n25, n30, n41, n48, n66, n71, n77, n78 | n2, n5, n7, n12, n14, n25, n29, n30, n41, n48, n66, n70, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 48 | 38, 39, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 6GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 6GB/256GB |
|---|---|
| Memory | 8GB |
|---|---|
| Memory | 256GB |
|---|---|
Discover more
|
|