Motorola Moto G 5G (2022) vs Asus Zenfone 9 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola Moto G 5G (2022) | Asus Zenfone 9 |
|
Released
·
Apr 27, 2022
|
Released
·
Sep 15, 2022
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
5.9-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
4GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4300 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 28, 2022 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.51 x 2.98 x 0.37 inches 165.4 x 75.8 x 9.4 mm |
5.77 x 2.68 x 0.36 inches 146.5 x 68.1 x 9.1 mm |
| Weight | |
| 7.20 oz / 204.0 g | 5.96 oz / 169.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 81.50% screen-to-body | 5.9-inch, 84.24% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 90Hz | Super AMOLED, 120Hz, 1100 nits |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 446 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 4.2 (Poor) | 2.3 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 700 MT6833 | Snapdragon 8+ Gen1 SM8475 (4 nm) |
| Processor | |
| 2x2.2GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
Octa-core 1x3.2GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 4x2.0Ghz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Mali-G57 MC2 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 4GB/64GB 6GB/256GB |
8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 16GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | Android (12) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1784 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4290 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2822 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1488 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 4300 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 10.0W | Wired: 30.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 37min
Browsing
17h 13min
Video
12h 14min
Gaming
8h 12min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Pixel size: 0.64 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.56" |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
12 MP Aperture size: F2.2 Focal Length: 14.4 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (24 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 13 MP | 12 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n25, n30, n41, n48, n66, n71, n77, n78 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 2, 3, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 6GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 6GB/256GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 16GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|