Motorola Edge 30 Ultra vs Motorola razr 40 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola Edge 30 Ultra | Motorola razr 40 Ultra |
|
Released
·
Sep 03, 2022
|
Released
·
Jun 01, 2023
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.9-inch · 2640x1080px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
3800 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 08, 2022 | Jun 01, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - €1200 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.37 x 2.89 x 0.33 inches 161.8 x 73.5 x 8.4 mm |
6.73 x 2.91 x 0.28 inches 170.83 x 73.95 x 6.99 mm |
| Folded | |
| (73.95 x 88.42 x 15.1 mm) | |
| Weight | |
| 7.00 oz / 198.5 g | 6.65 oz / 188.5 g |
| Materials | |
| Frame: Aluminum | |
| Resistance | |
| Yes; IP52 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Interstellar Black, Starlight White | Infinite Black; Glacier Blue; Viva Magenta |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 90.44% screen-to-body | 6.9-inch, 85.19% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 144Hz, 1250 nits | P-OLED, 165Hz, HDR, 1400 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2640x1080px, 22:9 ratio, 413 PPI |
| Features | |
| Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
| Additional display | |
| 3.6 inches, 1066 x1056 px, P-OLED | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 4.5 (Poor) | 2.7 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8+ Gen 1 SM8475 (4 nm) | Snapdragon 8 Gen 1 SM8475 (4 nm) |
| Processor | |
| 1x3.19GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
1x3.2GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 4x2.0 GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 730 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 8GB/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
8GB (LPDDR5)/256GB (UFS 3.1) 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (12) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1789 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4468 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2840 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1502 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 3800 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wired charging |
Motorola TurboPower Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 125.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 30.0W Wireless: 5.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
12h 50min
Video
11h 48min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
10h 33min
Video
12h 39min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.22" Pixel size: 0.64 μm |
12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.5 Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2.76" |
13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F1.6 Pixel size: 1.22 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) HDR, EIS |
4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) |
| Front | |
| 60 MP (HDR) Video capture: 4K UHD (30 fps) |
32 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
134
Overall
141
Photo
128
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n78, SA, NSA, Sub-6 | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n41, n66, n77, n78, n79, 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12 GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256Gb internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|