Motorola Edge+ (2022) vs Motorola Edge (2022) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola Edge+ (2022) | Motorola Edge (2022) |
|
Released
·
Mar 04, 2022
|
Released
·
Aug 18, 2022
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4800 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 24, 2022 | Aug 18, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| $900 | $498 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.42 x 2.99 x 0.35 inches 163 x 75.9 x 8.79mm |
6.33 x 2.92 x 0.32 inches 160.86 x 74.24 x 8.24 mm |
| Weight | |
| 6.91 oz / 196.0 g | 6.00 oz / 170.0 g |
| Resistance | |
| Yes; IP52 | Splash, Dust; IP52 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Cosmos Blue, Stardust White | Mineral Gray |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 87.51% screen-to-body | 6.6-inch, 88.19% screen-to-body |
| Type | |
| P-OLED, 144Hz | OLED, 144Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 393 PPI | 2400x1080px, 399 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) | MediaTek Dimensity 1050 (8 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
Octa-core 2500 MHz Arm Cortex-A78 @ 2.5GHz and Arm Cortex-A55 @ 2.0GHz |
| GPU | |
| Adreno 730 | Arm Mali-G610 MC3 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 12GB/256GB |
6GB/128GB 6GB/256GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (12) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4800 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Motorola TurboPower Qi wireless charging | Motorola TurboPower Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W Wireless: 15.0W | Wired: 30.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
8h 33min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
11h 17min
Video
12h 2min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.5" Pixel size: 1.0 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 2.0 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 0.64 μm |
13 MP (Ultra-wide, Macro) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
2 MP (Depth information) |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) |
| Front | |
| 60 MP | 32 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,tri-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | Dolby Atmos |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n48, n66, n77, n78, n260, n261, mmWave International version - n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
n2, n5, n7, n12, n14, n25, n29, n30, n41, n48, n66, n70, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 20, 28, 66 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 46, 48 International version - 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48 |
38, 39, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 International version - 1, 3, 5, 8 |
1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 12/13 (600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
International
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
| 5G Bands | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48 |
| 3G Bands | 1, 3, 5, 8 |
| Prices (MSRP) | €799 |
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|