Meizu 16Xs vs Samsung Galaxy Note10 Lite Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Meizu 16Xs | Samsung Galaxy Note10 Lite |
|
Released
·
June 2019
|
Released
·
Jan 21, 2020
|
|
6.2-inch · 2232x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 64GB
|
6GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
4500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 03, 2020 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.98 x 2.93 x 0.33 inches 152 x 74.4 x 8.3 mm |
6.44 x 3.00 x 0.34 inches 163.7 x 76.1 x 8.7 mm |
| Weight | |
| 5.82 oz / 165.0 g | 7.02 oz / 199.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
|
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Atlantis blue, Coral orange, Knight black, Silky white | Aura glow, Aura black, Aura red |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.2-inch, 86.02% screen-to-body | 6.7-inch, 86.95% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED | Super AMOLED |
| Resolution | |
| 2232x1080px, 18.5:9 ratio, 400 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 393 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 675 SM6150 (11 nm) | Samsung Exynos 9810 (10 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Kryo 460 |
Octa-core 2700 MHz Exynos M3 and ARM Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 612 | Mali-G72 MP18 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/64GB 6GB/128GB |
6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1000 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 4500 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 38min
Browsing
11h 9min
Video
9h 13min
Gaming
7h 55min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm | 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm |
| Third camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.6" Pixel size: 13 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) EIS | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) EIS |
| Front | |
| 16 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) | 32 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+ | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 40 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Dec 16, 2019 FCC ID value: A3LSMN770F | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.23 W/kg Body: 0.65 W/kg Simultaneous Transmission: 1.34 W/kg Wireless Router: 1.37 W/kg Phablet: 2.63 W/kg |
|
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
with 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
Discover more
|
|