Lenovo Tab M7 vs Apple iPad mini (2019) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Lenovo Tab M7 | Apple iPad mini (2019) |
|
Released
·
Nov 08, 2019
|
Released
·
Mar 18, 2019
|
|
7.0-inch · 1024x600px
|
7.9-inch · 2048x1536px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
1GB · 16GB
|
3GB · 256GB
|
|
3590 mAh
|
5058 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 18, 2019 | |
| Prices (MSRP) | |
| $60 | 3GB/256GB - $679 3GB/64GB - $529 Wi-Fi only version - $549 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.94 x 4.05 x 0.32 inches 176.33 x 102.85 x 8.25 mm |
8 x 5.3 x 0.24 inches 203.2 x 134.6 x 6.1 mm |
| Weight | |
| 8.32 oz / 236.0 g | 10.87 oz / 308.2 g Wi-Fi only - 300.5 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Onyx black | Gold, Gray, Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 7.0-inch, 76.04% screen-to-body | 7.9-inch, 70.65% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD, 500 nits |
| Resolution | |
| 1024x600px, 170 PPI | 2048x1536px, 4:3 ratio, 324 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek MT8321 (28 nm) | Apple A12 Bionic APL1W81 (7 nm) |
| Processor | |
| Quad-core 1300 MHz ARM Cortex-A7 |
Octa-core Vortex and Tempest |
| GPU | |
| Mali-400 | Apple 4-core GPU |
| Memory | |
| 1GB (LPDDR3)/16GB | 3GB (LPDDR4)/256GB 3GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 128 GB | |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | iPadOS (13.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3590 mAh | 5058 mAh, Li - Polymer |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 2 MP | 8 MP (Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F2.4 Focal length: 32 mm Pixel size: 1.12 μm |
| Video recording | |
| 720p | 1080p (120 fps) Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
| Front | |
| 2 MP Video capture: 720p |
7 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 2.0 | 5.0, Yes |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct 802.11 b, g, n | dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | UMA (Wi-Fi Calling), Tethering, Computer sync, OTA sync, AirDrop |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 46 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 16 (1000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $529 |
Wi-Fi only with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Weight | 10.60 oz / 300.5 g |
| Prices (MSRP) | $399 |
Wi-Fi only
| Weight | 10.60 oz / 300.5 g |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $549 |
Discover more
|
|