LG K40 vs Samsung Galaxy A11 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| LG K40 | Samsung Galaxy A11 |
|
Released
·
March 2019
|
Released
·
Jul 02, 2020
|
|
5.7-inch · 1440x720px
|
6.4-inch · 1560x720px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
2GB · 16GB
|
2GB · 32GB
|
|
3000 mAh
|
4000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 20, 2019 | Mar 13, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| $180 | $180 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.02 x 2.83 x 0.33 inches 153.0 x 71.9 x 8.3 mm |
6.42 x 3.00 x 0.31 inches 163.1 x 76.3 x 8.0 mm |
| Weight | |
| 5.11 oz / 145.0 g | 6.24 oz / 177.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Shock; MIL-STD-810 certified | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Gray, Blue | White, Red, Black, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 5.7-inch, 76.28% screen-to-body | 6.4-inch, 80.92% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD, 60Hz |
| Resolution | |
| 1440x720px, 18:9 ratio, 282 PPI | 1560x720px, 19.5:9 ratio, 268 PPI |
| Protection | |
| Tempered Glass | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 450 SDM450 (14 nm) | Snapdragon 450 SDM450 (14 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz ARM Cortex-A53 |
Octa-core 8x1.8GHz Cortex-A53 |
| GPU | |
| Adreno 506 | Adreno 506 |
| Memory | |
| 2GB (LPDDR3)/16GB 2GB/32GB |
2GB (LPDDR3)/32GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 2000 GB | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (8.1 Oreo) | Android (11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3000 mAh, Li - Polymer | 4000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 8 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 Sensor size: 1/3" Pixel size: 1 μm |
13 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) Video calling, Video sharing |
1080p (30 fps) |
| Front | |
| 5 MP (Flash) | 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 4.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | M4/T3 |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 2, 4, 5, 12, 13, 66 | 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 20, 28, 66 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | Yes |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: May 07, 2020 FCC ID value: ZCASMA115U | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.08 W/kg Body: 0.76 W/kg Simultaneous Transmission: 1.45 W/kg Wireless Router: 0.76 W/kg |
|
Alternative variants
International version
| System chip | MediaTek Helio P22 MT6762 (12 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2000 MHz ARM Cortex-A53 |
| GPU | IMG PowerVR GE8320 |
| Memory | 32GB |
| Main camera | 16 MP |
| Front | 8 MP |
| LTE Bands | 1, 3, 7, 8, 20 |
| TDD Bands | 38 |
| Dual SIM | Yes |
for AT&T
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 12, 14, 29, 30, 66 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 4, 2, 1 |
| FCC approval |
Date approved: Apr 27, 2020 FCC ID value: ZCASMA115A |
| Measured SAR |
Head: 0.66 W/kg Body: 1.03 W/kg Simultaneous Transmission: 1.55 W/kg Wireless Router: 1.03 W/kg |
for Metro by T-Mobile
| Memory | 32GB |
|---|---|
| OS | Android (9.0 Pie) |
| Main camera | 13 MP |
| Front | 5 MP |
| LTE Bands | 2, 4, 5, 7, 12, 25, 26, 66, 71 |
| TDD Bands | 41 |
| FCC approval |
Date approved: May 28, 2019 FCC ID value: ZNFX420MM |
| Measured SAR |
Head: 0.51 W/kg Body: 0.98 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.98 W/kg Phablet: 3.99 W/kg |
for U.S. Cellular
| LTE Bands | 2, 4, 5, 12, 13, 25, 66, 71 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
Discover more
|
|