LG K40 vs Apple iPhone SE (2022) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| LG K40 | Apple iPhone SE (2022) |
|
Released
·
March 2019
|
Released
·
Mar 18, 2022
|
|
5.7-inch · 1440x720px
|
4.7-inch · 1334x750px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
2GB · 16GB
|
4GB · 64GB
|
|
3000 mAh
|
2018 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 20, 2019 | Mar 08, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| $180 | $429 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.02 x 2.83 x 0.33 inches 153.0 x 71.9 x 8.3 mm |
5.45 x 2.65 x 0.29 inches 138.4 x 67.3 x 7.3 mm |
| Weight | |
| 5.11 oz / 145.0 g | 5.08 oz / 144.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Ceramic Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Shock; MIL-STD-810 certified | Water, Dust; IP67 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Gray, Blue | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 5.7-inch, 76.28% screen-to-body | 4.7-inch, 65.34% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD, 625 nits |
| Resolution | |
| 1440x720px, 18:9 ratio, 282 PPI | 1334x750px, 16:9 ratio, 326 PPI |
| Protection | |
| Tempered Glass | Ceramic Shield |
| Features | |
| Oleophobic coating | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 3.1 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 450 SDM450 (14 nm) | Apple A15 Bionic (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz ARM Cortex-A53 |
Hexa-core 3220 MHz Avalanche and Blizzard |
| GPU | |
| Adreno 506 | Apple 4-core |
| Memory | |
| 2GB (LPDDR3)/16GB 2GB/32GB |
4GB/64GB 4GB/128GB 4GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 2000 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (8.1 Oreo) | iOS (15.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2234 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5168 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2382 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1737 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3000 mAh, Li - Polymer | 2018 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| USB Power Delivery Qi wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W Wireless: 7.5W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
3h 57min
Browsing
11h 53min
Video
4h 28min
Gaming
4h 28min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 Sensor size: 1/3" Pixel size: 1 μm |
12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) Video calling, Video sharing |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) |
| Front | |
| 5 MP (Flash) | 7 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | M3/T4 |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n8, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 2, 4, 5, 12, 13, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 2, 1 | |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | Yes |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
International version
| System chip | MediaTek Helio P22 MT6762 (12 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2000 MHz ARM Cortex-A53 |
| GPU | IMG PowerVR GE8320 |
| Memory | 32GB |
| Main camera | 16 MP |
| Front | 8 MP |
| LTE Bands | 1, 3, 7, 8, 20 |
| TDD Bands | 38 |
| Dual SIM | Yes |
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
for Metro by T-Mobile
| Memory | 32GB |
|---|---|
| OS | Android (9.0 Pie) |
| Main camera | 13 MP |
| Front | 5 MP |
| LTE Bands | 2, 4, 5, 7, 12, 25, 26, 66, 71 |
| TDD Bands | 41 |
| FCC approval |
Date approved: May 28, 2019 FCC ID value: ZNFX420MM |
| Measured SAR |
Head: 0.51 W/kg Body: 0.98 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.98 W/kg Phablet: 3.99 W/kg |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Discover more
|
|