LG G8X ThinQ vs Samsung Galaxy A35 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| LG G8X ThinQ | Samsung Galaxy A35 5G |
|
Released
·
Nov 01, 2019
|
Released
·
Mar 15, 2024
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
6.6-inch · 2340x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 06, 2019 | Mar 11, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| $700 | 6GB/128GB - $369 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.27 x 2.98 x 0.33 inches 159.3 x 75.8 x 8.4 mm |
6.37 x 3.07 x 0.32 inches 161.7 x 78.0 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 6.77 oz / 192.0 g | 7.37 oz / 209.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68; MIL-STD-810 certified | Water, Dust; IP67 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Aurora black | Iceblue, Lilac, Navy, Lemon |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 83.41% screen-to-body | 6.6-inch, 84.75% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, HDR | Super AMOLED, 120Hz, HDR, 500 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 390 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | Corning Gorilla Glass Victus |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1531 (Good) |
| Bright Min | |
| 3 (Average) | 1.4 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 SM8150 (7 nm) | Exynos 1380 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
Octa-core 4x2.4GHz Cortex-A78 4x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Mali-G68 MP5 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB | 6GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 2000 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1027 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 2937 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 811 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 807 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4 Qi wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
11h 10min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 12min
Browsing
14h 40min
Video
8h 15min
Gaming
9h 55min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 25 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.96" |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 16 mm Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 1 μm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p OIS, HDR, Time-lapse video, Object tracking, EIS |
4K UHD (30 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 32 MP | 13 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
130
Overall
138
Photo
123
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M4/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, UMA (Wi-Fi Calling) | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC, DTS:X Virtual Surround, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n3, n5, n7, n8, n28, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 20, 25, 26, 28, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 40, 41, 46 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s) |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 18, 2019 FCC ID value: ZNFG850UM | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.49 W/kg Body: 1.01 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.28 W/kg Phablet: 3.82 W/kg |
|
Alternative variants
for AT&T
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 14, 20, 29, 30, 66 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 46 |
| 3G Bands | 5, 4, 2, 1 |
With 8GB RAM 128GB internal storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|