LAVA Z81 vs Apple iPhone 16 Plus Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| LAVA Z81 | Apple iPhone 16 Plus |
|
3000 mAh
|
4674 mAh
|
|
5.7-inch · 1440x720px
|
6.7-inch · 2796x1290px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
3GB · 32GB
|
8GB · 128GB
|
|
Released
·
Sep 20, 2024
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 09, 2024 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $899 | €1099 8GB/256GB - $929 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.99 x 2.87 x 0.31 inches 152.2 x 73 x 7.9 mm |
6.33 x 3.06 x 0.31 inches (~0.44 inches with camera bump) 160.9 x 77.8 x 7.8 mm (~11.2 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 4.99 oz / 141.6 g | 7.02 oz / 199.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key, Other |
| Colors | |
| Black | Black, White, Pink, Teal, Ultramarine |
Display
| Size | |
|---|---|
| 5.7-inch, 75.60% screen-to-body | 6.7-inch, 88.16% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | OLED, 60Hz, HDR, 2000 nits |
| Resolution | |
| 1440x720px, 282 PPI | 2796x1290px, 19.5:9 ratio, 460 PPI |
| Colors | |
| 16 777 216 | |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | Ceramic Shield |
| Features | |
| Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1993 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 1 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio A22 MT6762M (12 nm) | Apple A18 (3 nm) |
| Processor | |
| Quad-core 2000 MHz ARM Cortex-A53 |
Hexa-core 2x4.04GHz 4x2.20GHz |
| GPU | |
| PowerVR GE8300 | 5-core GPU |
| Memory | |
| 3GB/32GB | 8GB (LPDDR5)/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 128 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (8.1 Oreo) | iOS (18.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 3257 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 7842 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 4055 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2580 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3000 mAh, Li - Polymer | 4674 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi2 wireless charging, Reverse wired charging, MagSafe wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 26.0W Wireless: 25.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 31min
Browsing
18h 5min
Video
10h 24min
Gaming
10h 32min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) | 48 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX904 Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, PDAF) Sensor name: Sony IMX633 Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 1080p Time-lapse video, Video calling, Video sharing |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, Dolby Vision HDR, Cinematic mode |
| Front | |
| 13 MP (Flash) | 12 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
149
Overall
154
Photo
143
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.1 | 5.3 |
| WLAN | |
| Yes Hotspot, Wi-Fi Direct 802.11 b, g, n | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n39, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 International version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 8, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE, HSPA, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | Yes |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Haptic feedback, Music ringtones, Vibration | |
| Other features | |
| Voice dialing, Voice commands, Voice recording | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 09, 2024 FCC ID value: BCG-E8692A | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.98 W/kg Body: 0.98 W/kg Simultaneous Transmission: 1.55 W/kg |
|
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $999 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1199 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
Discover more
|
|