- Home
- LAVA Phones
- You are here
LAVA Z81
Full Specifications
I want it
0 users
I have it
0 users
I had it
0 users
Design |
|
|---|---|
| Dimensions |
5.99 x 2.87 x 0.31 inches 152.2 x 73 x 7.9 mm |
| Weight | 4.99 oz / 141.6 g |
| Biometrics | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | Black |
Display |
|
|---|---|
| Size | 5.7-inch, 75.60% screen-to-body |
| Type | IPS LCD |
| Resolution | 1440x720px, 282 PPI |
| Colors | 16 777 216 |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
Hardware |
|
|---|---|
| System chip | MediaTek Helio A22 MT6762M (12 nm) |
| Processor |
Quad-core 2000 MHz ARM Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8300 |
| Memory | 3GB/32GB |
| Storage expansion | microSDXC up to 128 GB |
| OS | Android (8.1 Oreo) |
Battery |
|
|---|---|
| Type | 3000 mAh, Li - Polymer |
Camera |
|
|---|---|
| Rear | Single camera |
| Main camera | 13 MP (Autofocus) |
| Flash | LED |
| Video recording |
1080p Time-lapse video, Video calling, Video sharing |
| Front | 13 MP (Flash) |
Connectivity & Features |
|
|---|---|
| Bluetooth | 4.1 |
| WLAN |
Yes Hotspot, Wi-Fi Direct 802.11 b, g, n |
| USB | microUSB, USB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass |
| Other | VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia |
|
|---|---|
| Headphones | 3.5mm jack |
| Speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | Wireless screen share |
| Radio | FM |
Cellular |
|
|---|---|
| LTE Bands | 1, 3, 5 |
| TDD Bands | 41 |
| 3G Bands | 8, 1 |
| Data Speed | LTE, HSPA, UMTS |
| Dual SIM | Yes |
| SIM type | Nano SIM |
| VoLTE | Yes |
Phone Features |
|
|---|---|
| Notifications | Haptic feedback, Music ringtones, Vibration |
| Other features | Voice dialing, Voice commands, Voice recording |
Despite our efforts to provide full and correct LAVA Z81 specifications, there is always a possibility of admitting a mistake. If you see any wrong or incomplete data, please
If you are interested in using our specs commercially, check out our Phone specs database licensing page.
Latest News
Popular stories