Kyocera KX18 vs OnePlus 12 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Kyocera KX18 | OnePlus 12 |
|
900 mAh
|
5400 mAh
|
|
220x176px
|
6.8-inch · 3168x1440px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
0.008GB
|
12GB · 256GB
|
|
Released
·
Dec 11, 2023
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 05, 2023 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $799 | €969 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 3.89 x 1.88 x 0.86 inches 99 x 48 x 22 mm |
6.47 x 2.98 x 0.36 inches 164.3 x 75.8 x 9.15 mm |
| Weight | |
| 3.88 oz / 110.0 g | 7.76 oz / 220.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP65 | |
| Features | |
| Numeric keypad, Soft keys | |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Camera shutter | |
| Colors | |
| Green, Black, White | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 90.88% screen-to-body | |
| Type | |
| TFT | AMOLED, 120Hz, 4500 nits |
| Resolution | |
| 220x176px | 3168x1440px, 20:9 ratio, 510 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2176 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) | |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 5x3.2GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
|
| GPU | |
| Adreno 750 | |
| Memory | |
| 0.008GB | 12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 16GB/512GB 16GB/1024GB 24GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| microSD | |
| OS | |
| Android (14) | |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2243 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 6767 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 5047 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2744 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 900 mAh, Li - Ion | 5400 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 100.0W Wireless: 50.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
8h 23min
Browsing
18h 14min
Video
13h 37min
Gaming
9h 43min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 0.3 MP VGA (Mirror) | 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.43" Pixel size: 1.12 μm |
| Second camera | |
| 48 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
|
| Third camera | |
| 64 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.6 Focal Length: 70 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.7 μm |
|
| Flash | |
| Yes | LED |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
|
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
145
Overall
152
Photo
139
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
|
| USB | |
| Yes | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
| Location | |
| GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 2.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 71 | |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| AMPS | |
| 800 MHz | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Oct 18, 2005 FCC ID value: OVFKWC-KX18 | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.23 W/kg Measured in: 1900 MHz Body: 0.37 W/kg Measured in: 1900 MHz |
|
Alternative variants
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
With 24GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 24GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|