Huawei nova 5T vs Samsung Galaxy S21 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei nova 5T | Samsung Galaxy S21 |
|
Released
·
September 2019
|
Released
·
Jan 29, 2021
|
|
6.3-inch · 2340x1080px
|
6.2-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
3750 mAh
|
4000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 14, 2021 | |
| Prices (MSRP) | |
| $800 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.07 x 2.91 x 0.31 inches 154.25 x 73.97 x 7.87 mm |
5.97 x 2.80 x 0.31 inches 151.7 x 71.2 x 7.9 mm |
| Weight | |
| 6.14 oz / 174.0 g | 6.03 oz / 171.0 g Europe version - 169 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Plastic Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Midsummer purple, Black, Crush blue | Phantom pink, Violet, Gray, White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 84.41% screen-to-body | 6.2-inch, 86.06% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1300 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 412 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 424 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| HiSilicon Kirin 980 (7 nm) | Snapdragon 888 (5 nm) Europe version - Exynos 2100 S5E9840 |
| Processor | |
| Octa-core 2600 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
Octa-core 1x2.84GHz Kryo 680 3x2.42GHz Kryo 680 4x1.80GHz Kryo 680 Europe version - Octa-core, 1x2.91GHz Cortex-X1, 3x2.81GHz Cortex-A78, 4x2.2GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G76 MP10 | Adreno 660 Europe version - Mali-G78 MP14 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB | 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.0) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android (13, 12, 11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3750 mAh, Li - Polymer | 4000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Huawei SuperCharge | Qualcomm Quick Charge 2.0, USB Power Delivery, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
4h 28min
Browsing
7h 47min
Video
7h 36min
Gaming
7h 9min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 28 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.76" Pixel size: 1.8 μm |
| Second camera | |
| 16 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3.1" |
12 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Focal Length: 27 mm |
64 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Aperture size: F2.0 Focal Length: 29 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) Time-lapse video, EIS | 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) OIS, HDR, Hyperlapse, Continuous autofocus, Video light, EIS |
| Front | |
| 32 MP (EIS, HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
10 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, ANT+ |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC, aptX-HD | 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n12, n25, n41, n66, n71, n77, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 4, 3, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Dec 08, 2020 FCC ID value: A3LSMG991U | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.36 W/kg Body: 1.08 W/kg Simultaneous Transmission: 3.96 W/kg Wireless Router: 1.09 W/kg Phablet: 2.49 W/kg |
|
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
for Europe
| System chip | Samsung Exynos 2100 (5 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2900 MHz 1x2.91GHz Cortex-X1 3x2.81GHz Cortex-A78 4x2.2GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali G78 MP14 |
| Weight | 5.96 oz / 169.0 g |
| 5G Bands | SA, NSA, Sub-6 |
| FCC approval |
Date approved: Dec 18, 2020 FCC ID value: A3LSMG991B |
| Measured SAR |
Head: 0.42 W/kg Body: 0.94 W/kg Simultaneous Transmission: 3.96 W/kg Wireless Router: 1.34 W/kg Phablet: 2.37 W/kg |
Discover more
|
|