Huawei nova 3 vs Apple iPhone 15 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei nova 3 | Apple iPhone 15 |
|
Released
·
Jul 18, 2018
|
Released
·
Sep 22, 2023
|
|
6.3-inch · 2340x1080px
|
6.1-inch · 2556x1179px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
6GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
3750 mAh
|
3349 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 18, 2018 | Sep 12, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $799 | €949 6GB/256GB - $899 6GB/512GB - $1099 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.18 x 2.90 x 0.29 inches 157 x 73.7 x 7.3 mm |
5.81 x 2.82 x 0.31 inches (~0.45 inches with camera bump) 147.6 x 71.6 x 7.8 mm (~11.33 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 5.86 oz / 166.0 g | 6.03 oz / 171.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Gold, Purple, Blue, Red | Black, Blue, Green, Yellow, Pink |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 84.26% screen-to-body | 6.1-inch, 86.38% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | OLED, 60Hz, HDR, 2000 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 409 PPI | 2556x1179px, 19.5:9 ratio, 461 PPI |
| Colors | |
| 16 777 216 | |
| Protection | |
| Ceramic Shield | |
| Features | |
| Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2117 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| HiSilicon Kirin 970 (10 nm) | A16 Bionic (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2360 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
Hexa-core 2x3.46 GHz Everest 4x2.02 GHz Sawtooth |
| GPU | |
| Mali-G72 MP12 | Apple GPU 5-core |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB | 6GB (LPDDR5)/128GB 6GB/256GB 6GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (8.1 Oreo) | iOS (18.x, 17.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2595 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 6651 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2950 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1896 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3750 mAh, Li - Polymer | 3349 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Huawei SuperCharge | Fast charging Qi2 wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 20.0W Wireless: 15.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 41min
Browsing
13h 25min
Video
7h 51min
Gaming
8h 24min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 16 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm |
48 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX904 Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Pixel size: 2.0 μm |
| Second camera | |
| 24 MP (Black and White, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal Length: 27 mm |
12 MP (Ultra-wide) Sensor name: Sony IMX772 Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, Dolby Vision HDR, Cinematic mode |
| Front | |
| 24 MP (Dual-Camera) Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
148
Overall
154
Photo
143
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Hotspot, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving) |
| Other | |
| VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, n258, n260, n261, SA, NSA, mmWave, 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 8 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| eSIM | |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | Yes |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Haptic feedback, Music ringtones, Vibration | |
| Other features | |
| Voice dialing, Voice commands, Voice recording | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 12, 2023 FCC ID value: BCG-E8427A | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.95 W/kg Body: 0.95 W/kg Simultaneous Transmission: 1.50 W/kg |
|
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Discover more
|
|