Huawei P50E vs Huawei P40 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei P50E | Huawei P40 |
|
Released
·
March 2022
|
Released
·
Apr 07, 2020
|
|
6.5-inch · 2700x1224px
|
6.1-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4100 mAh
|
3800 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 26, 2020 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.16 x 2.91 x 0.31 inches 156.5 x 73.8 x 7.9 mm |
5.86 x 2.80 x 0.33 inches 148.9 x 71.06 x 8.5 mm |
| Weight | |
| 6.38 oz / 181.0 g | 6.17 oz / 175.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Metal |
|
| Resistance | |
| Splash, Dust; IP53 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Galaxy Blue, Cocoa Tea Gold, Snow White, Obsidian Black | Deep Sea blue, Ice white, Black, Blush gold, Silver frost |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 88.63% screen-to-body | 6.1-inch, 86.29% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 90Hz, HDR | OLED, 90Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2700x1224px, 456 PPI | 2340x1080px, 422 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 778G SM7325 (6 nm) | HiSilicon Kirin 990 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz |
Octa-core 2860 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 642L | Mali-G76 MP16 |
| Memory | |
| 8GB/128GB | 6GB/128GB 8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| Nano Memory (NM) | Nano Memory (NM) up to 256 GB |
| OS | |
| HarmonyOS 2 | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4100 mAh | 3800 mAh |
| Charging | |
| Huawei SuperCharge Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W | Wired: 22.5W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm | 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.28" |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm |
16 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 17 mm |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.4 Focal Length: 125 mm |
8 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 80 mm |
| Flash | |
| Dual LED | Dual LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps) Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 13 MP | 32 MP (Dual-Camera, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.1 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n28, n38, n41, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
with 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
with 256GB storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|