Huawei P50 Pro vs Samsung Galaxy Note 20 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei P50 Pro | Samsung Galaxy Note 20 Ultra |
|
Released
·
Aug 12, 2021
|
Released
·
Aug 21, 2020
|
|
6.6-inch · 2700x1228px
|
6.9-inch · 3088x1440px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
12GB · 128GB
|
|
4360 mAh
|
4500 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 29, 2021 | Aug 05, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/128GB - $1300 12GB/256GB - €1266 12GB/512GB - $1450 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.25 x 2.87 x 0.33 inches 158.8 x 72.8 x 8.5 mm |
6.49 x 3.04 x 0.32 inches 164.8 x 77.2 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 6.88 oz / 195.0 g | 7.34 oz / 208.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Stainless steel |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Mystic black, Mystic bronze, Mystic white | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 91.52% screen-to-body | 6.9-inch, 91.63% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2700x1228px, 449 PPI | 3088x1440px, 19.3:9 ratio, 496 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.6 (Good) | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 4G (5 nm) | Snapdragon 865+ SM8250-AB (7 nm) Europe version - Exynos 990 |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 680 Prime Core |
Octa-core 1x3.1GHz Kryo 585 3x2.42GHz Kryo 585 4x1.80GHz Kryo 585 Europe version - Octa-core, 2x2.73GHz Exynos M5, 2x2.5GHz Cortex-A76, 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Yes | Adreno 650 Europe version - Mali G77 MP11 |
| Memory | |
| 8GB/256GB 12GB/512GB |
12GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.0) 12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | |
| OS | |
| HarmonyOS 2 | Android (13, 12, 11, 10) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1208 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3047 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 1510 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1097 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4360 mAh | 4500 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging |
Qualcomm Quick Charge 2.0, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W Wireless: 50.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
4h 37min
Browsing
9h 33min
Video
7h 0min
Gaming
7h 17min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 | 108 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.33" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 12 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 64 MP (Periscope, OIS) Optical zoom: 3.5x |
12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.0 Focal Length: 120 mm Pixel size: 1.0 μm |
| Fourth camera | |
| 40 MP (Black and White) | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Hyperlapse, Object tracking, EIS |
| Front | |
| 13 MP | 10 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, ANT+ |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n41, n66, n71, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jul 06, 2020 FCC ID value: A3LSMN986U | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.78 W/kg Body: 1.04 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.18 W/kg Phablet: 3.92 W/kg |
|
Alternative variants
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
for Europe
| System chip | Samsung Exynos 990 (7 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2x2.73GHz Exynos M5 2x2.5GHz Cortex-A76 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali G77 MP11 |
| Memory | 256GB |
| Prices (MSRP) | €1266 |
With Kirin 9000 processor
| System chip | Kirin 9000 (5 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 3130 MHz Cortex-A77 |
| GPU | Mali-G78 MP24 |
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1450 |
With Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
for Verizon
| 5G Bands | n260, n261, mmWave |
|---|---|
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 46 |
Discover more
|
|