Huawei P50 Pro vs Honor Magic4 Lite 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei P50 Pro | Honor Magic4 Lite 5G |
|
Released
·
Aug 12, 2021
|
Released
·
May 31, 2022
|
|
6.6-inch · 2700x1228px
|
6.8-inch · 2388x1080px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
6GB · 128GB
|
|
4360 mAh
|
4800 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 29, 2021 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.25 x 2.87 x 0.33 inches 158.8 x 72.8 x 8.5 mm |
6.54 x 2.98 x 0.31 inches 166 x 75.8 x 8 mm |
| Weight | |
| 6.88 oz / 195.0 g | 6.67 oz / 189.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Lock/Unlock key |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 91.52% screen-to-body | 6.8-inch, 92.28% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR | IPS LCD, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2700x1228px, 449 PPI | 2388x1080px, 20:9 ratio, 385 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.6 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 4G (5 nm) | Snapdragon 695 SM6375 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 680 Prime Core |
Octa-core 2x2.2GHz Kryo 660 Gold 6x1.7GHz Kryo 660 Silve |
| GPU | |
| Yes | Adreno 619 |
| Memory | |
| 8GB/256GB 12GB/512GB |
6GB/128GB 8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| HarmonyOS 2 | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4360 mAh | 4800 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 66.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 | 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
2 MP (Macro) |
| Third camera | |
| 64 MP (Periscope, OIS) Optical zoom: 3.5x |
2 MP (Depth information) |
| Fourth camera | |
| 40 MP (Black and White) | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | Yes |
| Front | |
| 13 MP | 16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.1 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| DTS:X Virtual Surround | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With Kirin 9000 processor
| System chip | Kirin 9000 (5 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 3130 MHz Cortex-A77 |
| GPU | Mali-G78 MP24 |
With 8GB RAM and 256B internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
With Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
Discover more
|
|