Huawei P50 Pro vs Honor Magic3 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei P50 Pro | Honor Magic3 Pro |
|
Released
·
Aug 12, 2021
|
Released
·
August 2021
|
|
6.6-inch · 2700x1228px
|
6.8-inch · 2772x1344px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
8GB · 256GB
|
8GB · 256GB
|
|
4360 mAh
|
4600 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 29, 2021 | Aug 12, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| €1099 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.25 x 2.87 x 0.33 inches 158.8 x 72.8 x 8.5 mm |
6.41 x 2.95 x 0.35 inches 162.8 x 74.9mm x 8.99 mm Vegan leather back - 6.41 x 2.95 x 0.37 inches 162.8 x 74.9 x 9.5 mm |
| Weight | |
| 6.88 oz / 195.0 g | 7.51 oz / 213.0 g Vegan leather back - 212 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 3D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 91.52% screen-to-body | 6.8-inch, 94.87% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR | OLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2700x1228px, 449 PPI | 2772x1344px, 18.5:9 ratio, 456 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.6 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 4G (5 nm) | Snapdragon 888+ SM8350-AC (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 680 Prime Core |
Octa-core Kryo 680 Prime |
| GPU | |
| Yes | Adreno 660 |
| Memory | |
| 8GB/256GB 12GB/512GB | 8GB (LPDDR5)/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| HarmonyOS 2 | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4360 mAh | 4600 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W Wireless: 50.0W | Wired: 66.0W Wireless: 50.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 |
50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.56" |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 64 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 64 MP (Periscope, OIS) Optical zoom: 3.5x | 64 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.5x Aperture size: F3.5 Sensor size: 1/2" |
| Fourth camera | |
| 40 MP (Black and White) | 64 MP (Black and White) Aperture size: F1.8 |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| Yes | Yes |
| Front | |
| 13 MP | 13 MP (Dual-Camera) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | Yes |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| Data Speed | |
|---|---|
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
With Kirin 9000 processor
| System chip | Kirin 9000 (5 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 3130 MHz Cortex-A77 |
| GPU | Mali-G78 MP24 |
With Vegan Leather back
| Dimensions |
6.41 x 2.95 x 0.37 inches 162.8 x 74.9 x 9.5 mm |
|---|---|
| Weight | 7.48 oz / 212.0 g |
| Materials | Back: Leathe |
| Colors | Golden Hour |
With Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
Discover more
|
|