Huawei P50 Pocket vs Huawei P40 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei P50 Pocket | Huawei P40 Pro |
|
Released
·
Dec 23, 2021
|
Released
·
Apr 07, 2020
|
|
6.9-inch · 2790x1188px
|
6.6-inch · 2640x1200px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
8GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
4200 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 26, 2020 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.69 x 2.97 x 0.28 inches 170 x 75.5 x 7.2 mm |
6.23 x 2.86 x 0.35 inches 158.2 x 72.6 x 8.95 mm |
| Folded | |
| ( 87.3 x 75.5 x 15.2 mm) | |
| Weight | |
| 6.70 oz / 190.0 g | 7.37 oz / 209.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | Back: Glass Frame: Metal |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 3D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Gold, Silver | Deep Sea blue, Ice white, Black, Blush gold, Silver frost |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.9-inch, 86.37% screen-to-body | 6.6-inch, 91.54% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz | OLED, 90Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2790x1188px, 21:9 ratio, 439 PPI | 2640x1200px, 19.8:9 ratio, 441 PPI |
| Front cover display | |
| 1.0 inches 340 x340 px OLED |
|
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) | HiSilicon Kirin 990 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.84GHz Kryo 680 3x2.42GHz Kryo 680 4x1.80GHz Kryo 680 |
Octa-core 2860 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 660 | Mali-G76 MP16 |
| Memory | |
| 8GB/256GB 12GB/512GB |
8GB/128GB (UFS 3.0) 8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| Nano Memory (NM) up to 256 GB | Nano Memory (NM) up to 256 GB |
| OS | |
| HarmonyOS 2 | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 4200 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wired charging |
Huawei SuperCharge Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 40.0W | Wired: 40.0W Wireless: 27.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 40 MP (Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.28" Pixel size: 1.22 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
40 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal Length: 18 mm Sensor size: 1/1.54" |
| Third camera | |
| 32 MP | 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.4 Focal Length: 125 mm |
| Fourth camera | |
| ToF 3D depth sensing | |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps), 720p (7680 fps) HDR, Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 10.7 MP | 32 MP (Dual-Camera, Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.1 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n28, n38, n41, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Discover more
|
|