Huawei P40 Pro vs Google Pixel 6 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei P40 Pro | Google Pixel 6 Pro |
|
Released
·
Apr 07, 2020
|
Released
·
Oct 28, 2021
|
|
6.6-inch · 2640x1200px
|
6.7-inch · 3120x1440px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 128GB
|
|
4200 mAh
|
5003 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 26, 2020 | Oct 19, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/128GB - $899 | €999 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.23 x 2.86 x 0.35 inches 158.2 x 72.6 x 8.95 mm |
6.45 x 2.99 x 0.35 inches (~0.45 inches with camera bump) 163.9 x 75.9 x 8.9 mm (~11.54 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.37 oz / 209.0 g | 7.41 oz / 210.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Metal | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Metal |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Deep Sea blue, Ice white, Black, Blush gold, Silver frost | Stormy Black, Cloudy White, Sorta Sunny |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 91.54% screen-to-body | 6.7-inch, 88.83% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 90Hz, HDR | P-OLED, 120Hz, 800 nits |
| Resolution | |
| 2640x1200px, 19.8:9 ratio, 441 PPI | 3120x1440px, 19.5:9 ratio, 512 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| HiSilicon Kirin 990 (7 nm) | Google Tensor (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2860 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
Octa-core 2x2.80GHz Cortex-X1 2x2.25GHz Cortex-A76 4x1.80GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G76 MP16 | Mali-G78 MP20 |
| Memory | |
| 8GB/128GB (UFS 3.0) 8GB/256GB 8GB/512GB |
12GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| Nano Memory (NM) up to 256 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (10) | Android (15, 14, 13, 12) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1349 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3184 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 1824 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 878 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4200 mAh | 5003 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Huawei SuperCharge Qi wireless charging, Reverse wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 40.0W Wireless: 27.0W |
Wired: 23.0W Wireless: 23.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
12h 13min
Video
9h 3min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.28" Pixel size: 1.22 μm |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.12 μm |
| Second camera | |
| 40 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal Length: 18 mm Sensor size: 1/1.54" |
48 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 18 mm Pixel size: 1.25 μm |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.4 Focal Length: 125 mm |
48 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 4.0x Aperture size: F3.5 Focal Length: 104 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Fourth camera | |
| ToF 3D depth sensing | |
| Flash | |
| Dual LED | Quad LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps), 720p (7680 fps) HDR, Time-lapse video, EIS |
4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) |
| Front | |
| 32 MP (Dual-Camera, Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
11.1 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n28, n38, n41, n77, n78, n79 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n258, n260, n261, Sub-6, mmWave n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $999 |
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1099 |
International model.
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
Discover more
|
|