Huawei Nova 10 Pro vs Honor 70 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei Nova 10 Pro | Honor 70 |
|
Released
·
Jul 10, 2022
|
Released
·
Jun 02, 2022
|
|
6.8-inch · 2652x1200px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
4800 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 04, 2022 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.46 x 2.93 x 0.31 inches 164.2 x 74.5 x 7.9 mm |
6.35 x 2.89 x 0.31 inches 161.4 x 73.3 x 7.9 mm |
| Weight | |
| 6.74 oz / 191.0 g | 6.28 oz / 178.0 g |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Midnight Black, Emerald Green, Icelandic Frost, Crystal Silver | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 91.22% screen-to-body | 6.7-inch, 90.72% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR | OLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2652x1200px, 20:9 ratio, 429 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 4.4 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 778G SM7325 (6 nm) | Snapdragon 778G+ SM7325-AE (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz |
1x2.5GHz Cortex-A78 3x2.4GHz Cortex-A78 4x1.9GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 642L | Adreno 642L |
| Memory | |
| 8GB/128GB 8GB/256GB | 8GB/128GB 8GB/256GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| HarmonyOS 2 | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh | 4800 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wired charging | Fast charging Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 100.0W | Wired: 66.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm |
54 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.49" |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 50 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 | 2 MP Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD, 1080p, 720p | 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) |
| Front | |
| 60 MP (Dual-Camera) Video capture: 4K UHD (30 fps) |
32 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 256GN internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|