Huawei MediaPad M5 lite vs Samsung Galaxy Tab S6 Lite Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei MediaPad M5 lite | Samsung Galaxy Tab S6 Lite |
|
7500 mAh
|
7040 mAh
|
|
10.1-inch · 1200x1920px
|
10.4-inch · 2000x1200px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
4GB · 64GB
|
4GB · 64GB
|
|
Released
·
May 05, 2020
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 28, 2018 | Apr 16, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $350 4GB/128GB - $420 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.58 x 6.39 x 0.30 inches 243.4 x 162.2 x 7.7 mm |
9.63 x 6.07 x 0.28 inches 244.5 x 154.3 x 7 mm |
| Weight | |
| 16.76 oz / 475.0 g | 16.47 oz / 465.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Gold, Gray | Oxford gray, Angora blue, Chiffon pink |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.1-inch, 74.89% screen-to-body | 10.4-inch, 81.63% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD |
| Resolution | |
| 1200x1920px, 16:10 ratio, 224 PPI | 2000x1200px, 16:10 ratio, 224 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 9 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| HiSilicon Kirin 659 (16 nm) | Samsung Exynos 9611 (10 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz ARM Cortex-A53 |
Octa-core 2300 MHz 4x2.3GHz Cortex-A73 4x1.7GHz Cortex-A53 |
| GPU | |
| Mali T830 MP2 | Mali-G72 MP3 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR3)/64GB 3GB/32GB |
4GB (LPDDR4)/64GB 4GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | microSDXC up to 1000 GB |
| OS | |
| Android (8.0 Oreo) | Android (11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7500 mAh, Li - Polymer | 7040 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
9h 46min
Gaming
7h 52min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) | 8 MP (Autofocus) Aperture size: F1.9 |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 8 MP | 5 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2, Yes | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass | GPS, Glonass, BeiDou |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | ANT+, Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26 | |
| TDD Bands | |
| 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 6, 5, 8, 2, 1 | |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Alternative variants
with 32 GB storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
with LTE
| Weight | 16.47 oz / 467.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 40 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A Cat 13/5 (400/75 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM |
Wi-Fi only
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $420 |
Discover more
|
|