Huawei MatePad 11 vs Xiaomi 11T Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei MatePad 11 | Xiaomi 11T Pro |
|
Released
·
Jul 06, 2021
|
Released
·
Oct 02, 2021
|
|
10.9-inch · 2560x1600px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
7250 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 02, 2021 | Sep 15, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| €649 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.46 x 3.03 x 0.35 inches 164.1 x 76.9 x 8.8 mm |
|
| Weight | |
| 7.20 oz / 204.0 g | |
| Materials | |
| Back: Glass | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Matte Gray | Meteorite Gray, Moonlight White, Celestial Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.9-inch | 6.7-inch, 85.06% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz, HDR | AMOLED, 120Hz, HDR, 1000 nits |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 16:10 ratio, 276 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2.2 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) | Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 585 |
Octa-core 2840 MHz Kryo 680 |
| GPU | |
| Adreno 650 | Adreno 660 |
| Memory | |
| 6GB/64GB 6GB/128GB |
8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | not expandable |
| OS | |
| HarmonyOS | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7250 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 22.5W | Wired: 120.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 | 108 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 |
|
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| Yes | Yes |
| Front | |
| 8 MP | Yes |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 42 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8, 19 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Alternative variants
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|