Huawei Mate Xs 2 vs Huawei Mate Xs Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei Mate Xs 2 | Huawei Mate Xs |
|
Released
·
May 2022
|
Released
·
Mar 05, 2020
|
|
7.8-inch · 2480x2200px
|
8.0-inch · 2480x2200px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
8GB · 256GB
|
8GB · 512GB
|
|
4600 mAh
|
4500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 18, 2022 | Feb 24, 2020 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.16 x 5.48 x 0.21 inches 156.5 x 139.3 x 5.4 mm |
6.35 x 5.76 x 0.43 inches 161.3 x 146.2 x 11 mm |
| Folded | |
| (156.5 x 75.5 x 11.1 mm) | 6.35 x3.08 x0.43 inches (161.3 x 78.3 x 11 mm) |
| Weight | |
| 8.99 oz / 255.0 g | 10.58 oz / 300.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, White, Purple | Interstellar blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 7.8-inch, 89.47% screen-to-body | 8.0-inch, 86.86% screen-to-body |
| Type | |
| OLED | OLED |
| Resolution | |
| 2480x2200px, 425 PPI | 2480x2200px, 414 PPI |
| Features | |
| Folding around the outside, Ambient light sensor, Proximity sensor | Folding around the outside, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Front cover display | |
| 6.5 inches 2480 x1176 px Folding around the outside |
6.6 inches 1148 x2480 px Part of the main display |
| Rear cover display | |
| 6.4 inches 892 x2480 px Part of the main display |
|
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.1 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) | HiSilicon Kirin 990 5G (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.84GHz Kryo 680 3x2.42GHz Kryo 680 4x1.80GHz Kryo 680 |
Octa-core 2860 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 660 | Mali-G76 MP16 |
| Memory | |
| 8GB/256GB (UFS) 8GB/512GB 12GB/512GB |
8GB (LPDDR4)/512GB |
| Storage expansion | |
| Nano Memory (NM) up to 256 GB | Nano Memory (NM) up to 256 GB |
| OS | |
| HarmonyOS 2 | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4600 mAh | 4500 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wireless charging |
Huawei SuperCharge |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W | Wired: 55.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera, Doubles as a selfie camera |
| Main camera | |
| 50 MP (Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 | 40 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/1.7" |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
8 MP (Telephoto, OIS, Laser and PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 80 mm Sensor size: 1/4" |
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 84 mm |
16 MP (Ultra-wide, Laser and PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm |
| Fourth camera | |
| ToF 3D depth sensing | |
| Flash | |
| Dual LED | Dual LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) Video calling, Video sharing |
| Front | |
| 10.7 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
|
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n28, n38, n41, n77, n78, n79, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 21 (1400/200 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 512 GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 12 GB RAM and 512GB storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
| Type | 4880 mAh |
| Weight | 9.07 oz / 257.0 g |
Discover more
|
|